Continuă tirada în Italia la adresa lui Istvan Kovacs: "Cum e posibil ca un arbitru atât de slab să fie delegat?"

Istvan Kovacs AC Milan Napoli Liga Campionilor
Data publicarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 11:02
Data actualizarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 11:01
Istvan Kovacs continuă să fie criticat după ce a arbitrat partida AC Milan - Napoli 1-0, din manșa tur a sferturilor de finală UEFA Champions League.

Susținătorii lui Napoli, dar și antrenorul Luciano Spalletti, s-au plâns de abordările diferite ale lui Istvan Kovacs din timpul meciului: în prima repriză a sancționat un singur jucător, pe Zielinski, iar în a doua a arătat nu mai puțin de opt avertismente - șapte galbene și un roșu.

"Cum este posibil ca un arbitru atât de slab precum Istvan Kovacs să conducă un sfert de Champions League?"

Furioși pentru că i-a pierdut la retur pe suspendații Andre Zambo Anguissa (eliminat) și Min-Jae Kim (cumul de cartonașe galbene), fanii lui Napoli se plâng și de faptul că Rafael Leao nu a fost sancționat în prima repriză pentru că a distrus fanionul de la colțul terenului.

Într-un material amplu postat de publicația Napoli Piu, italienii așteaptă scuze din partea lui Roberto Rosetti. Șeful arbitrilor de la UEFA, responsabil pentru delegări, a fost în tribune pe San Siro, iar presa din Peninsulă a scris să urmează și o pedeapsă pentru Istvan Kovacs: nicio altă delegare la meciurile europene din acest sezon.

"Milioane de fani care urmăresc fotbalul ar trebui să primească o explicație și poate chiar niște scuze din partea lui Roberto Rosetti. Cum este posibil ca un arbitru atât de slab precum românul Kovacs să conducă un sfert de final din Champions League?

E posibil ca Rosetti, șeful arbitrilor de la UEFA, să nu poată fi considerat responsabil pentru faptul că doar Napoli și suporterii ei au fost responsabili? Este o alegere care a fost criticată și considerată riscantă inclusiv de cercurile apropiate de AC Milan", au scris italienii

"Nu vrem să părem plângăcioși, dar erorile au fost evidente"

Ulterior, publicația citată a explicat punctul unde consideră că Istvan Kovacs a greșit

"După ce a iertat jumătate din echipa lui Milan, Kovacs a penalizat-o pe Napoli cu o ușurință nemaivăzută. Având în vedere arbitrajul mai mult decât îndoielnic, Kovacs a forțat o echipă frumoasă a lui Napoli - care a dominat și a avut 6 ocazii clare de gol - să se predea și să fie condiționată înaintea returului.

Napoli a primit șase cartonașe galbene și unul roșu (în total 13 faulturi), iar la retur nu se va putea baza pe suspendatul Kim, care a fost avertizat degeaba. De partea cealaltă, Kovacs a lăsat-o pe Milan să facă ce vrea. După ce l-a iertat inexplicabil pe Leao, nu l-a avertizat nici pe Krunic pentru intervenția dură asupra lui Zielinski și nici pe Tonali, care l-a pus la pământ pe Kvaratskhelia în apropierea propriului careu.

Nu vrem să părem plângăcioși, dar a fost evidentă eroare gigantică când Leao nu a fost avertizat pentru că a lovit fanionul, precum și cea în care Krunic, deja avertizat, nu a văzut galben. Cu siguranță aceste decizii s-au luat înainte de meci. Schimbarea bruscă a manierei de arbitraj a fost foarte drastică, fluierând și sancționând pe toată lumea pentru nimic. Cu siguranță cineva i-a atras atenția la pauză", au mai scris italienii.