VIDEO Champions League, turul 1 preliminar: rezultatele și echipele calificate. Ce au făcut Deian Sorescu, Bogdan Racovițan și Liviu Antal

preliminarii Champions League bogdan racovitan Deian Sorescu Farul Constanta liviu antal Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 19 Iulie 2023, 08:22
Data actualizarii: Miercuri 19 Iulie 2023, 09:20

Farul Constanța, campioana României, a fost eliminată de Sheriff Tiraspol după 1-0 și 0-3.

Farul Constanţa va întâlni campioana Armeniei, FC Urartu, în turul al doilea preliminar al Europa Conference League la fotbal, după ce ambele formaţii au fost eliminate, marţi seara, din primul tur preliminar al Ligii Campionilor.

Farul a fost învinsă de Sheriff Tiraspol, cu 3-0, după prelungiri, în deplasare, după ce se impusese în prima manşă cu 1-0, la Ovidiu.

FC Urartu, adversara Farului din Conference League

FC Urartu, învinsă acasă cu 1-0 de Zrinjski Mostar, în prima manşă, a avut 2-1 în Bosnia-Herţegovina după 90 de minute, iar la finalul prelungirilor era tot în avantaj, 3-2, la capătul unui meci cu multe răsturnări de scor. Zrinjski s-a impus cu 4-3 la loviturile de departajare.

Nemanja Bilbija (27) a deschis scorul pentru gazde, dar Urartu a reuşit să întoarcă scorul în ultimele 20 de minute ale partide, prin golurile semnate de Narek Grigorian (74, 90+1 - penalty). Tomislav Kis a restabilit egalitatea (94 - penalty), dar armenii au mai marcat o dată, prin rusul Artem Maksimenko (105+3).

La loviturile de departajare, Artem Maksimenko, Araz Ozbiliz şi Narek Grigorian au transformat pentru oaspeţi, care au fost în avantaj după ce gazdele au irosit o lovitură de la 11 metri, dar Urartu nu a mai fructificat niciuna, ratând prin Eduardo şi Arman Gazarian. Pentru Zrinjski au înscris Tomislav Kis, Zvonimir Kozulj, Matej Senic şi Hrvoje Barisic, ratând doar Damir Zlomislic.

Ce au făcut românii care merg mai departe

În turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor s-a calificat campioana Poloniei, Rakow Czestochowa, după ce a învins Flora Tallinn cu 3-0, în Estonia. În prima manşă, echipa românilor Deian Sorescu şi Bogdan Racoviţan se impusese cu 1-0.

În meciul arbitrat de românul Marian Barbu, Sorescu a intrat pe teren în minutul 79, iar Racoviţan a rămas pe banca de rezerve.

Atacantul român Liviu Antal a jucat 60 de minute pentru Zalgiris Vilnius, care a învins-o pe FC Struga (Macedonia de Nord) cu 2-1, în deplasare, după 0-0 în prima manşă.

Rezultatele de marţi

(+) Zrinjski Mostar (Bosnia-Herţegovina) - Urartu (Armenia) 2-3, după prelungiri; 4-3, la loviturile de departajare (1-0 în prima manşă)

FC Struga (Macedonia de Nord) - (+) Zalgiris Vilnius (Lituania) 1-2 (0-0 în prima manşă)

(+) Maccabi Haifa (Israel) - Hamrun Spartans (Malta) 2-1 (0-4 în prima manşă)

Floria Tallinn (Estonia) - (+) Rakow Czestochowa (Polonia) 0-3 (0-1 în prima manşă)

(+) BATE Borisov (Belarus) - Partizani Tirana (Albania) 2-0 (1-1 în prima manşă)

The New Saints (Ţara Galilor) - (+) BK Haecken (Suedia) 0-2 (1-3 în prima manşă)

(+) Sheriff Tiraspol (R. Moldova) - FCV Farul Constanţa (România) 3-0, după prelungiri (0-1 în prima manşă)

(+) Breidablik (Islanda) - Shamrock Rovers Dublin (Irlanda) 2-1 (1-0 în prima manşă)

* Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor.

Meciurile de miercuri

Valmiera (Letonia) - Olimpija Ljubljana (Slovenia) (1-2 în prima manşă)

Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) - FC Ballkani (Kosovo) (0-2 în prima manşă)

Ferencvaros TC (Ungaria) - KI Klaksvik (Feroe) (0-0 în prima manşă)

Dinamo Tbilisi (Georgia) - FC Astana (Kazhastan) (1-1 în prima manşă)

Larne (Irlanda de Nord) - HJK Helsinki (Finlanda) (0-1 în prima manşă)

Qarabag FK (Azerbaidjan) - Lincoln Red Imps (Gibraltar) (2-1 în prima manşă)

Swift Hesperange (Luxemburg) - Slovan Bratislava (Slovacia) (1-1 în prima manşă)