Reacția legendei de la Liverpool, Steven Gerrard, după eșecul usturător cu Real Madrid: „Sunt sigur că Jurgen Klopp va face asta”

liverpool - real madrid Champions League Jurgen Klopp Steven Gerrard Liga Campionilor Steven Gerrard
Data publicarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 14:00
Data actualizarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 14:10

„Cormoranii” au pierdut cu 2-5 în fața grupării „blanco”.

Liverpool a avut un start bun de meci, cu două goluri înscrise în 15 minute, însă Real Madrid a revenit spectaculos și a umilit trupa de pe Anfield cu cinci goluri marcate până în minutul 67.

Steven Gerrard, superfotbalistul care a purtat Liverpool pe piept timp de aproape 20 de ani, a vorbit despre măcelul de pe Anfield și a evidențiat faptul că Jurgen Klopp ar trebui să-și pună câteva semne de întrebare.

„Liverpool a fost dominată, scorul a fost o rece realitate. Foarte greu dai cinci goluri pe Anfield, trebuie să se pună niște semne de întrebare. Sunt sigur că Jurgen Klopp va face asta. Am asistat la măreția a doi jucători precum Benzema și Modric”, a spus Steven Gerrard, conform Tuttomercatoweb.

Liverpool - Real Madrid 2-5

Partida a început cum nu se putea mai bine pentru „cormorani”. Darwin Nunez a înscris o bijuterie de gol cu călcâiul în minutul patru, iar Mohamed Salah a majorat diferența după o eroară colosală făcută de Thibaut Courtois în minutul 14.

Ulterior, Vinicius Junior a plasat un șut la colțul lung și l-a învins pe Alisson în minutul 21. Portarul lui Liverpool a gafat 15 minute mai târziu în fața aceluiași brazilian, când a trimis o minge direct în picioarele acestuia, iar balonul a sărit în poartă și tabela a indicat 2-0.

În partea a doua a meciului, Real Madrid a început recitalul. Mai întâi, Eder Militao a pus gruparea „blanco” în avantaj în minutul 47. Karim Benzema a dus scorul la 4-2 în minutul 55, iar francezul și-a mai trecut în cont un gol în meciul de pe Anfield în minutul 67.

Real Madrid pleacă cu prima șansă în retur, când Liverpool va face deplasarea pe „Santiago Bernabeu” pe 15 martie. Meciul va fi LIVE TEXT și pe www.sport.ro de la ora 22:00!