Champions League | Atletico - Manchester United 1-1 și Benfica - Ajax 2-2. Ronaldo a revenit la Madrid, cu Hațegan la centru

Liga Campionilor ajax Atletico Madrid Benfica Manchester United Liga Campionilor Cristiano Ronaldo și Ovidiu Hațegan
Data publicarii: Miercuri 23 Februarie 2022, 23:52
Data actualizarii: Miercuri 23 Februarie 2022, 23:54

Atletico Madrid și Manchester United au încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce madrilenii au condus cu 1-0 prin golul lui Joao Felix. De partea cealaltă, Benfica și Ajax au remizat, scor 2-2.

Atletico Madrid - Manchester United 1-1

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 87: Bară pentru Atletico Madrid! Griezmann trage cu stângul din interiorul careului, dar mingea lovește transversala porții ”diavolilor”. De Gea a rămas fără replică.

• Mingea oficială de joc Champions League, sezonul 2021-2022

Minutul 80: GOOOOL Manchester United! Englezii egalează prin Elanga, care profită de o gafă a lui Reinildo și înscrie cu un șut pe jos, cu interiorul.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Pauză!

Minutul 45: Bară Atletico Madrid! Vrsaljko trimite cu capul din interiorul careului, iar mingea, cu pământul, lovește transversala porții lui David De Gea.

Minutul 7: GOOOOL Atletico Madrid! Renan Lodi centrează în careu către Joao Felix, iar acesta reia cu capul și îl învinge pe De Gea, care a rămas fără replică.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• Atletico: Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Savic, Reinaldo - Marcos Llorente, Herrera, Kondogbia, Renan Lodi - Correa, Joao Felix
  • Rezerve: Lecomte, Christian, De Paul, Griezmann, Luis Suarez, Lemar, Felipe, Hermoso, Javi Serrano
  • Manchester United: De Gea - Lindelof, Varane, Maguire, Shaw - Fred, Pogba - Rashford, Bruno Fernandes - Sancho - Ronaldo
  • Rezerve: Heaton, Henderson, Bailly, Jones, Mata, Lingard, Dalot, Alex Telles, Wan-Bissaka, Matic, Elanga, Mejbri

Formația lui Diego Simeone s-a calificat cu emoții în optimile de finală, după ce a încheiat pe locul secund în grupa B, cu șapte puncte, în urma unei victorii în ultima rundă cu FC Porto. Campioana Spaniei are un sezon slab în La Liga, ocupând locul 5, cu 42 de puncte.

Manchester United luptă și ea pentru a prinde top 4 în Premier League, însă formația de pe Old Trafford atacă meciul cu Atletico din postura de câștigătoare a grupei F, cu 11 puncte din duelurile cu Villarreal, Atalanta sau Young Boys.

Partida se va disputa pe Estadio Metropolitano din Madrid și va fi arbitrată de Ovidiu Hațegan. Românul va fi ajutat la cele două linii de Mircea Grigoriu și Sebastian Gheorghe, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Radu Petrescu. În camera VAR vor fi italienii Massimiliano Irrati și Maurizio Mariani.

Benfica - Ajax 2-2

Minutul 90+5: Final de meci!

Minutul 72: GOOOL Benfica! Yaremchuk restabilește egalitatea.

Minutul 45+3: Pauză!

Minutul 29: GOOOL Ajax! Golghererul Haller înscrie în poarta celor de la Benfica!

Minutul 26: GOOOL Benfica! Gazdele profită de un autogol al lui Haller.

Minutul 18: GOOOL Ajax! Dusan Tadic deschide scorul.

• Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo - Rafa Silva, Weigl, Taarabt, Everton - Nunez, Goncalo Ramos
  • Rezerve: Leite, Meite, Yaremchuk, Diogo Goncalves, Joao Mario, Lazaro, Radonjic, Gil Dias, Paulo Bernardo, Tomas Araujo, Morato
  • Ajax: Pasveer - Mazraoui, Timber, Martinez, Blind - Alvarez, Berghuis, Gravenberch - Antony, Haller, Tadic
  • Rezerve: Gorter, Onana, Scuurs, Klaassen, Pereira, Rensch, Kudus, Taylor, Jensen, Daramy, Tagliafico

Benfica a reușit să obțină calificarea după ce a încheiat pe locul secund în grupa E, din care au mai făcut parte Bayern, Barcelona și Dinamo Kiev. Portughezii au obținut patru puncte din duelurile cu catalanii și s-au clasat pe poziția secundă.

De partea cealaltă, Ajax a defilat în grupa C, unde a câștigat toate cele șase partide contra lui Sporting, Dortmund și Beșiktaș, marcând nu mai puțin de 20 de goluri. Ivorianul Sebastien Haller este golgheterul competiției în acest moment, cu 10 reușite.

Partida va fi arbitrată de o brigadă din Slovenia, cu Slavko Vincic la centru.