Ce se întâmplă cu Ronald Araujo, după ce a fost eliminat de Istvan Kovacs în Barcelona - PSG

Ronald Araujo Barcelona Barcelona - PSG Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 18 Aprilie 2024, 16:49
Data actualizarii: Joi 18 Aprilie 2024, 16:49

FC Barcelona a fost eliminată de PSG din sferturile UEFA Champions League, scor 1-4, după 3-2 în meciul tur.

Catalanii au condus cu 1-0 prin golul marcat de Raphinha în debutul partidei, dar jocul a luat o altă întorsătură după ce Istvan Kovacs, centralul partidei, a decis să-l elimine pe Ronald Araujo după un fault din postura de ultim apărător.

În zece, catalanii s-au văzut egalați înainte de pauză prin golul marcat de Ousmane Dembele. Au urmat reușite semnate de Vitinha și Kylian Mbappe (dublă) în partea secundă, care au trimis PSG-ul în semifinalele Champions League, acolo unde va întâlni Borussia Dortmund.

Ronald Araujo a vorbit despre viitorul său

Titular inconstabil la Barcelona, Araujo (25 de ani) mai are contract cu gruparea catalană până în 2026, iar șefii plănuiesc să-i ofere o nouă înțelegere.

Fundașul uruguayan spune că negocierile cu clubul merg bine, iar la finalul acestui sezon va purta discuții cu conducerea privind semnarea unui nou contract.

”Subiectul extinderii contractului meu merge bine. La finalul sezonului voi discuta cu cei din club. Sunt foarte fericit la Barcelona și vreau să dau totul până la sfârșit”, a spus Araujo, citat de jurnalistul Fabrizio Romano.

Sud-americanul a fost transferat de Barcelona în 2018, de la Boston River, din Uruguay, iar în primii doi ani a evoluat pentru echipa secundă a catalanilor. În 2020 a fost promovat la prima echipă, iar în prezent este evaluat la 70 de milioane de euro.

În acest sezon, Araujo a evoluat în 33 de partide pentru cei de la FC Barcelona, în toate competițiile, reușind să marcheze un gol.