Bun venit printre oameni, Leo! Messi a ratat 4 din ultimele 7 penaltyuri la Barcelona si mai are putin pana la recordul NEGATIV all-time

Lionel Messi Barcelona Liga Campionilor Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 25 Februarie 2015, 07:23
Data actualizarii: Miercuri 25 Februarie 2015, 08:23

•Barcelona a castigat cu 2-1 meciul disputat pe terenul lui Manchester City, astfel ca are sanse mari la calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor
•Suarez a inscris cele doua goluri ale Barcei, in timp ce Messi a ratat un penalty pe final

Leo Messi putea incheia definitiv socotelile pentru calificarea in sferturile Ligii, insa nu a fost seara argentinianului pe Ettihad Stadium din Manchester.

Barcelona s-a impus cu 2-1 in fata milionarilor de la Manchester City, la capatul unui meci in care uruguayanul Luis Suarez le-a dat frisoane aparatorilor lui Pellegrini.

Daca Suarez a facut un meci excelent, Messi a avut o prestatie mai putin entuziasmanta, "incununata" de penaltyul ratat in minutul 90+3.

Messi a fost faultat de conationalul Zabaleta in finalul meciului si tot el a incercat sa-l invinga pe Joe Hart de la punctul cu var. Hart a aparat insa, iar pe respingere Messi a ratat inca o data incredibil (CLICK AICI PENTRU VIDEO).

Interesant este insa faptul ca Messi a ajuns la cel de-al 4 lea penalty ratat in ultima vreme. Messi a ratat 4 din ultimele 7 penaltyuri executate (cinci din ultimele zece incluzand si meciurile nationalei Argentinei), loviturile de la 11 metri devenind un fel de calcai al lui Ahile pentru superstarul Barcei.

Messi a ajuns astfel sa candideze si pentru recordul de cele mai multe lovituri de pedeapsa irosite in Liga Campionilor. Argentinianul este la egalitate cu Ronaldo si Figo (cate 3 lovituri de la 11 metri), si, daca o tine tot asa, ii poate depasi pe Ruud Van Nistelrooy (4) si Thierry Henry (5).

In total, Messi a ratat 13 din cele 59 de penaltyuri executate pentru Barcelona. Cristiano Ronaldo a executat pentru Real Madrid tot 59 de penaltyuri, acesta ratand doar de 5 ori!

Suarez l-a certat pe Messi

Autor a doua goluri, Luis Suarez l-a certat usor pe Messi dupa ratarea penaltyului. Uruguayanul a spus pentru postul britanic ITV ca ratarea lui Messi poate cantari mult in ecuatia calificarii.

"Va fi greu in retur! I-am batut cu 2-1, nu e un scor asa mare, ar fi fost altceva daca incheiam meciul cu doua goluri avans", a spus Suarez, lansand o sageata catre coechipierul sau.