FOTO ȘI VIDEO Ancelotti a pornit maratonul laudelor pentru un jucător de la Real Madrid după calificarea în semifinalele Ligii Campionilor

Carlo Ancelotti Real Madrid Liga Campionilor
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 19 Aprilie 2023, 09:50
Data actualizarii: Miercuri 19 Aprilie 2023, 18:43
Real Madrid, deţinătoarea trofeului, s-a calificat fără emoţii în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Chelsea, 2-0 (0-0), marţi seara, la Londra, în manşa secundă a sferturilor de finală.
  • Real, care câştigase cu 2-0 şi în prima manşă, s-a impus pe Stamford Bridge prin dubla lui Rodrygo (58, 80).

Antrenorul Carlo Ancelotti consideră că echipa spaniolă de fotbal Real Madrid "poate visa" la un nou trofeu în Liga Campionilor, după ce a reuşit să se califice în semifinalele acestei competiţii, pe care a câştigat-o anul trecut pentru a 14-a oară în istoria sa.

Ancelotti visează la trofeu

Madrilenii s-au impus marţi seara în deplasare, cu 2-0, în faţa formaţiei engleze Chelsea Londra, pe care reuşiseră să o învingă cu acelaşi scor şi în prima manşă a sferturilor de finală din Champions League.

"În acest stadiu al sezonului, suntem foarte buni colectiv. Echipa este în top, suntem cu toţii concentraţi şi motivaţi. A fost un meci solid, mai ales din punct de vedere defensiv. Calificarea în semifinale este un mare succes, care ne permite să visăm să câştigăm o altă Ligă a Campionilor, dacă vom ajunge în finală", a declarat Ancelotti la finalul jocului de pe stadionul Stamford Bridge.

Real Madrid s-a impus la Londra prin dubla internaţionalului brazilian Rodrygo (58, 80), un jucător "incredibil de eficient" în opinia antrenorului său. "Poziţionarea lui este mai bună acum pe teren. Dar când are mingea, nimeni nu are ce să-l înveţe, cu nivelul său, este incredibil de eficient, chiar şi atunci când nu marchează el însuşi.

A făcut diferenţa în acest meci, cu cele două goluri ale sale, dar adevărul este că la acest club avem norocul să avem o mulţime de jucători tineri care au energie şi calitate, iar acest lucru ne dă multă speranţă pentru viitor", a mai spus Ancelotti.

Real Madrid va avea ca adversară în semifinalele Ligii Campionilor câştigătoarea duelului dintre Manchester City şi Bayern Munchen (3-0 în tur pentru englezi).