Accidentare dură pentru Heung-Min Son înainte de Campionatul Mondial! Anunțul care l-ar putea lăsa în afara turneului: va fi operat de fractură în jurul ochiului

Heung-Min Son Campionatul Mondial Coreea de Sud Tottenham Liga Campionilor
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 08:33
Data actualizarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 08:34

Olympique Marseille și Tottenham s-au întâlnit în ultima rundă a grupelor UEFA Champions League, scor 1-2.

Englezii s-au impus datorită golurilor marcate de Lenglet și Hojbjerg, lăsând-o astfel pe Marseille fără șanse la cupele europene. Singurul gol al francezilor a fost marcat de Mbemba, în prelungirile primei reprize.

Tottenham a suferit și o pierdere în primele 30 de minute de joc, când Heung-Min Son, unul dintre cei mai buni fotbaliști ai echipei lui Conte, a ieșit accidentat, în urma unui duel la cap cu cel care avea să marcheze pentru Marseille, Mbemba. Sud-coreeanul a fost înlocuit de Bissouma, iar veștile anunțate de clubul englez nu sunt îmbucurătoare.

Heung-Min Son, operat pentru fractură în jurul ochiului

Tottenham a anunțat miercuri seară că fotbalistul urmează a fi operat, după ce a suferit o fractură în jurul ochiului stâng.

„Putem confirma că Heung-Min Son va fi operat pentru a fi stabilizată o fractură în jurul ochiului stâng. Internaționalul sud-coreean s-a accidentat în prima repriză a victoriei din Champions League de marți seară. În urma intervenției, Son va începe recuperarea cu staff-ul nostru medical și vom face un update al evoluției sale”, se arată în comunicat

În acest sens, prezența fotbalistului la Campionatul Mondial din Qatar este pusă sub semnul întrebării. Heung-Min Son este unul dintre jucătorii de bază din naționala Coreei de Sud, care este în grupă cu Uruguay, Portugalia și Ghana.