Tottenham Hotspur Heung-Min Son Richarlison Anglia
Data publicarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 18:15
Data actualizarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 18:14

Heung-min Son (31 de ani) se află la Tottenham Hotspur din august 2015, în timp ce Richarlison (26 de ani) a semnat cu Spurs în iulie 2022.

De când a ajuns la Londra, Richarlison nu a reușit să marcheze decât două goluri în eșalonul de top al Angliei pentru noua sa echipă. Atacantul brazilian a marcat cel mai recent în victoria din a cincea etapă a noului sezon cu Sheffield United (2-1), unde a reușit să paseze decisiv și într-o situație.

Heung-min Son a vorbit despre colegul său din linia ofensivă, Richarlison. Sud-coreeanul a subliniat faptul că s-a bucurat mai mult atunci când brazilianul a înscris decât s-ar fi bucurat la un gol înscris de el.

În acest sezon, winger-ul Son are deja trei goluri pentru Spurs. Richarlison a înscris cu Sheffield United din postura de rezervă. Brazilianul a fost introdus pe suprafața terenului în minutul 80, iar 10 minute mai târziu l-a învins pe Federingham.

„Să-l văd pe Richarlison marcând se simte mai bine decât dacă aș înscrie eu! Richarlison a întâmpinat dificultăți încă de săptămâna trecută și m-am gândit să-l ajut.

E aiurea, pentru că dă vina pe el din cauza ghinionului”, a spus Heung-min Son, citat de jurnalistul sportiv Fabrizio Romano, într-o postare de pe rețelele social media.

Son Heung-min, idol în Coreea de Sud

Om de bază la Tottenham, Son Heung-min este cu adevărat un erou local în țara sa natală. El are la activ 111 selecții pentru echipa națională, pentru care a marcat 37 de goluri.

Son ocupă locul 3 în clasamentul marcatorilor all-time din istoria naționalei. Lider este Cha Bum-kun, cu 58 de goluri. Pe locul 2 se află Hwang Sun-hong, cu 50 de reușite.

Son Heung-min mai are contract cu Tottenham până în 2025. El joacă în Premier League din 2015, când a fost transferat de la Bayer Leverkusen.