Schalke merge in sferturile Ligii dupa un meci NEBUN: Schalke 3-1 Valencia! VIDEO:

Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 09 Martie 2011, 23:37
Data actualizarii: Joi 10 Martie 2011, 02:33

Schalke a fost mai determinata, a atacat, si-a creat ocazii si a pus presiune la poarta Valenciei, pe care a invins-o cu 3-1.Schalke si Raul s-au calificat astfel in sferturile Ligii Campionilor. VEZI aici cele mai importante faze ale meciului:

CLICK AICI pentru VIDEO

LIVETEXT:

Min 90 +3: Gool Schalke! Farfan scapa singur cu Guaita si inscrie pentru 3-1!

Min 90 + 2: Ocazie pentru Schalke! Gavranovic reuseste sa trimita din nou in bara!

Min 89: Raul trage de timp langa careul Valenciei! Timpul trece in favoarea nemtilor!

Min 81: Ocazie pentru Schalke! Meciul se putea termina aici: Gavranovic scapa singur cu portarul insa nimereste bara!

Min 75: Jonas intra in locul lui Aduriz!

Min 71: Costa rateaza din fata portii: este a treia mare ocazie a Valenciei in aceasta repriza!

Min 64: Schimbare la Valencia! Pablo Hernandez ii face loc lui Soldado!

Min 58: Aduriz scapa din nou singur cu Neuer insa nu reuseste sa inscrie!

Min 56: Ocazie pentru Valencia! Mathieu centreaza pentru Aduriz care rateaza singur cu portarul Neuer!

Min 54: Schalke 2-1 Valencia | La acest scor Schalke merge in sferturi!

Min 52: GOOOL! Schalke inscrie prin Gavranovic dupa un sut din interiorul careului care loveste de doua ori bara si apoi intra in plasa!

Min 47: Escudero vede cartonasul galben dupa un fault asupra lui Mata!

Min 45: S-a terminat prima repriza! Schalke 1-1 Valencia!

Min 42: Jurado il faulteaza pe Mata!

Min 40: Goool Schalke! Farfan inscrie dupa o lovitura libera executata PERFECT!

Min 38: Valencia nu a pierdut in acest sezon de Champions League cand a marcat prima (3 victorii - 2 egaluri)

Min 35: Mata preia in marginea careului, insa este blocat inainte de a pune presiune la poarta lui Schalke!

Min 32: Neuer o salveaza pe Schalke si iese din careu pentru a respinge din picioarele lui Aduriz!

Min 26:
Portarul Manuel Neuer este la al 18-lea meci pentru Schalke in Champions League si astfel depaseste recordul lui Gerald Asamoah (17) pentru cele mai multe partide in Liga pentru clubul german

Min 20: Ocazie imensa pentru Valencia! Aduriz reuseste sa scape de marcaj insa este blocat in careu chiar in momentul sutului.

Min 18:
Raul suteaza insa mingea trece pe langa poarta!

Min 17:
Goool Valencia! Ricardo Costa inscrie cu capul din centrarea lui Topan!

Min 14:
Jurado centreaza superb in careu pentru Gavranovic, care trimite cu capul fix in bratele lui Guaita!

Min 9: Ocazie pentru Valencia! Mathieu este servit din corner si suteaza puternic de la marginea careului. Mingea este respinsa in corner!

Min 7: Kluge blocheaza un contraatac al Valenciei!

Min 3:
Aduriz il faulteaza pe Matip. Lovitura libera pentru Schalke de la mare distanta de poarta. Mingea este aruncata in careu insa fundasii Valenciei resping fara probleme.

Min 1: A inceput meciul!

ECHIPELE DE START:

Schalke:
Neuer 1, Escudero 3, Howedes 4, Raul Gonzales 7, Kluge 12, Farfan 17, Jurado 18, Gavranovic 19, Metzelder 21, Uchida 22, Matip 32

Valencia: Guaita 13, Bruno Saltor 2, D. Navarro 4, Mehmet Topal 5, Joaquin 7, Mata 10, Aduriz 11, Pablo Hernandez 19, Ricardo Costa 20, Ever Banega 21, Mathieu 22.

BACKGROUND:
Valencia este in fata unui meci istoric. Baietii lui Unai Emery viseaza la o calificare in sferturile Ligii. Ultima oara cand au intalnit pe Schalke, in 2007, au reusit. Valencia a batut atunci in deplasare (0-1) si a remizat pe teren propriu. Acum situatia este mai complicata. In primul meci a fost 1-1, iar calificarea se va juca in Germania.

Ziarul WAZ a scris miercuri ca Felix Magath va fi eliberat din functie in luna iunie, dupa sezonul dezastruos pe care echipa l-a avut in Bundesliga.

Nimeni nu mi-a spus asa ceva pana acum si sper sa imi duc la bun sfarsit contractul care expira in 2013”, a raspus Magath.

Schalke are insa un avantaj in meciul cu Valencia: Raul Gonzales. Nimeni nu stie Valencia mai bine decat el. In meciul din tur Raul a reusit sa si inscrie, iar in retur este vazut de spanioli drept cel mai periculos jucator.

“Ma astept sa fie mai periculosi decat in meciul tur. Cred ca au jucatori extraordinari care fac meciuri foarte bune in deplasare”, spune Raul.