csa steaua liga 2 Petrolul Ploiesti Steaua Liga 2
Data publicarii: Duminica 01 Mai 2022, 16:19
Data actualizarii: Duminica 01 Mai 2022, 16:30

Petrolul și CSA Steaua au remizat, scor 0-0, în runda a șaptea din play-off-ul ligii secunde.

Stadionul "Ilie Oană" din Ploiești a fost luat cu asalt atât de petroliști, cât și de steliști, la meci fiind prezenți aproximativ 14.000 de fani. Prima ocazie mare a partidei i-a aparținut golgheterului ligii secunde, Bogdan Chipirliu, care a șutat puțin pe lângă poarta lui Avram, în minutul 19.

Petrolul - CSA Steaua 0-0, în play-off-ul din Liga 2

Petrolul a răspuns cinci minute mai târziu, însă șutul lui Eugeniu Cebotaru din interiorul careului a fost respins de goalkeeper-ul Stelei, Horia Iancu. Spre finalul primei reprize, meciul a fost întrerupt pentru câteva minute din cauza torțelor și a petardelor folosite de fanii liderului din Liga 2.

Echipa lui Nae Constantin a fost ceva mai periculoasă în actul secund, iar Takayuki Seto (56') și Jarovic (58') au fost aprope să deschidă scorul, însă au fost impreciși la finalizare.

Petrolul a rămas în 10 oameni din minutul 77, când căpitanul Valentin Țicu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

S-a terminat 0-0, iar Petrolul rămâne pe primul loc în Liga 2, cu 48 de puncte, la două lungimi de FC Hermannstadt și patru peste U Cluj. Cu trei runde înainte de final, CSA Steaua e pe 4, poziție de baraj, cu 46 de puncte, însă nu are drept de promovare.