Surpriză în Liga 2: U Cluj pierde acasă cu Slobozia și rămâne pe loc de baraj! Cum arată clasamentul

U Cluj Erik Lincar liga 2 play-off Liga 2 Unirea Slobozia Liga 2
Data publicarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 17:30
Data actualizarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 17:32

Universitatea Cluj a pierdut contra celor de la Unirea Slobozia, pe teren propriu, scor 1-2, în runda a șaptea din play-off-ul ligii secunde.

Oaspeții, fără victorie în play-off până în această rundă, au dat lovitura în minutul 12, când Constantin Toma a reușit un gol splendid, un lob din poziție laterală, fără șansă pentru portarul Gorcea.

U Cluj pierde acasă cu Slobozia și rămâne pe loc de baraj

U Cluj a început să spere din nou după golul marcat de Florian Haită în minutul 61, care a marcat cu capul după o centrare a lui Ely Fernandes. Deși a mai avut câteva ocazii de a înscrie, trupa lui Erik Lincar s-a văzut învinsă în prelungiri.

În minutul 90+5, Unirea Slobozia a scăpat pe contraatac și a înscris golul de 2-1. Camerunezul Afalna l-a servit excelent pe Sebastian Ivan, care nu s-a precipitat în fața lui Gorcea și a punctat la una dintre ultimele faze ale jocului.

U Cluj a pierdut meciul, dar și șansa de a reveni pe locul secund în Liga 2, direct promovabil. Ardelenii rămân pe poziția a treia, care duce la baraj, cu 54 de puncte, la două lungimi în spatele lui FC Hermannstadt.

• Formația care termină pe 3 în Liga 2 întâlnește la baraj locul 14 din Liga 1, cel mai probabil Dinamo.

De partea cealaltă, Unirea Slobozia a obținut prima victorie din play-off și începe să spere la barajul pentru promovare. Formația lui Adrian Mihalcea are acum 39 de puncte, cu doar unul mai puțin decât Concordia Chiajna. Având în vedere că CSA Steaua, ocupanta locului 4, nu are drept de promovare, la baraj va merge echipa de pe poziția a cincea.

Ultimul meci al rundei a șaptea din play-off-ul Ligii 2 este cel dintre Petrolul și CSA Steaua, programat duminică, de la 14:30.