Oțelul învinge cu emoții satelitul lui FCSB și urcă pe podium! Cum arată clasamentul în Liga 2

Otelul Galati liga 2 unirea constanta Liga 2
Data publicarii: Duminica 21 August 2022, 14:40
Data actualizarii: Duminica 21 August 2022, 14:43

Oțelul Galați a învins Unirea Constanța, pe teren propriu, scor 3-2, în cadrul rundei a treia din Liga 2.

În fața unui public numeros, Oțelul a marcat două goluri în prima repriză prin George Cîrjan. Atacantul de 33 de ani a înscris în minutele 29 și 45+1 cu o deviere cu piciorul drept, respectiv o lovitură de cap din careul mic.

Oțelul Galați - Unirea Constanța 3-2, în etapa a treia din Liga 2

La patru minute după startul reprizei secunde, echipa lui Dorinel Munteanu a mai punctat o dată și a dus scorul la 3-0. După un contraatac rapid al gălățenilor, Gorovei i-a pasat în careu lui Cisotti, care a marcat fără probleme.

Finalul nu a fost lipsit de emoții pentru Oțelul. Unirea Constanța, satelitul celor de la FCSB, a marcate de două ori pe final, prin Andreas Chirițoiu (82) și Laurențiu Ardelean (85), iar partida s-a încheiat cu o victorie la limită a gazdelor, 3-2.

Cel mai frumos gol al meciului i-a aparținut lui Laurențiu Ardelean (21 de ani), fotbalist împrumutat de la FCSB, care a prins un șut spectaculos de la aproximativ 25 de metri, fără șansă pentru goalkeeper-ul Oțelului.

În urma acestei victorii, Oțelul Galați a urcat pe locul 3, cu 7 puncte acumulate în primele trei etape. De partea cealaltă, Unirea Constanța este ultima, cu înfrângeri pe linie și un golaveraj 2-7.

• Primele două clasate din Liga 2 sunt CSC 1599 Șelimbăr și Unirea Slobozia, ambele cu câte 9 puncte.

Etapa a treia din Liga 2 se va încheia marți cu meciul dintre CSA Steaua și Csikszereda, care va începe la ora 19:00.