Managerul Stelei a anunțat ce se întâmplă cu Daniel Oprița, după ce a amenințat cu plecarea

Daniel Oprita otelul galati - steaua Steaua Liga 2
Data publicarii: Marti 04 Aprilie 2023, 10:42
Data actualizarii: Marti 04 Aprilie 2023, 10:42

După ce a amenințat că nu va continua la echipă, dezamăgit fiind de prestația Stelei de la Galați, Daniel Oprița pare să fi luat o decizie.

Steaua a pierdut cu Oțelul, scor 2-3, după ce a fost condusă cu 3-0. În prima repriză, prestația echipei din Ghencea a fost una modestă, lucru care l-a enervat la culme pe Daniel Oprița.

Antrenorul ”roș-albaștrilor” a dezvăluit imediat după meci ce mesaj le-a transmis la pauză jucătorilor săi și a spus că își dorește să aibă o discuție cu șefii clubului, cel mai probabil în legătură cu viitorul său.

Andrei Cian, managerul CSA Steaua, spune că situația s-a remediat și a lăsat de înțeles că nu se pune problema ca Oprița să plece de la Steaua pe finalul acestui sezon.

Andrei Cian, despre Daniel Oprița: ”S-a mai calmat”

„El a avut în primul rând o discuție cu Gabi Boștină și în seara aia, și a doua zi. S-a mai calmat. Îl înțeleg de ce a reacționat așa, a fost frustrant pentru el să vadă cum s-a desfășurat prima repriză. Nimănui nu-i convine să vadă lucrurile astea. Eu am văzut interviul imediat după meci, la televizor, știu exact ce a zis și cum a fost.

Între timp, lucrurile s-au calmat. Cred că și mesajul său de la pauză a fost unul de a-i trezi la realitate. A fost și o ocazie mare să facem 3-3, ăsta e un lucru bun, lăsând la o parte rezultatul. Vin două meciuri grele, eu zic că situația s-a rezolvat”, a spus Andrei Cian, la emisiunea ”Națiunea Stelistă”, de la AS47.

Steaua este pe locul doi în Liga 2, cu 43 de puncte, la un singur punct în spatele liderului Poli Iași, cu care va juca în etapa următoare.

Ce a declarat Daniel Oprița

„Le-am spus și la pauză, că dacă vom continua și în a doua repriză așa, eu nu mai continui la echipă. Eu nu accept așa ceva și trăiesc prea intens. Trebuie să înțeleagă că au un nume în spate și n-au voie să piardă. Sunt prea dezamăgit de ceea ce s-a întamplat. Eu vreau să trec pe primul loc și o să am o discuție cu conducerea. M-a dat peste cap repriza asta”, a spus Daniel Oprița.