FOTO ȘI VIDEO Gol de generic în Liga 2, la Chiajna - Ripensia! Gabi Tamaș și-a pus mâinile în cap

Liga 2
Data publicarii: Sambata 04 Martie 2023, 13:03
Data actualizarii: Sambata 04 Martie 2023, 13:04

Nicolae Șofran (21 de ani), fundașul Ripensiei Timișoara, a reușit un gol spectaculos în meciul de pe terenul Concordiei Chiajna, contând pentru etapa cu numărul 18 din Liga 2, scor 1-1.

Ripensia a deschis scorul în minutul 41. Nicolae Șofran i-a depășit pe Gabi Tamaș și Paul Pațurcă, a ajuns la aproximativ 18 metri de poarta adversă, poziție laterală și a expediat un șut la colțul scurt, direct în vinclu, fără șansă pentru goalkeeper-ul Iustin Popescu.

Nicolae Șofran, gol de generic în Concordia Chiajna - Ripensia Timișoara 2-1

Imediat după gol, Gabi Tamaș, sosit la Concordia Chiajna în această iarnă, a fost surprins punându-și mâinile în cap.

În repriza secundă, Concordia Chiajna a reușit să întoarcă rezultatul. Tânărul Raoul Cristea (20 de ani) a egalat în minutul 56, după un un-doi cu Raul Rusescu în careul Ripensiei, iar mijlocașul polonez Adrian Cierpka a adus victoria în minutul 90, când a trimis în plasă o minge centrată din flancul drept de Radu Simion.

În echipa Concordiei Chiajna, antrenată de Eugen Trică, s-au regăsit numeroși jucători cu experiență în Liga 1, precum Iustin Popescu, Gabi Tamaș, Mihai Velisar, Raul Rusescu sau Mirko Ivanovski.

În urma acestei victorii, Concordia Chiajna a ajuns la 29 de puncte în 18 etape. Ilfovenii vor rămâne pe locul 7 în cazul în care Dinamo învinge CSC Șelimbăr.

De partea cealaltă, Ripensia este condamnată la play-out. Timișorenii ocupă locul 17, cu 16 puncte.

Weekend-ul viitor, Concordia Chiajna poate avea meci decisiv pentru calificarea în play-off. În ultima etapă din sezonul regulat, ilfovenii vor înfrunta Metaloglobus, în deplasare.