Daniel Oprița vrea să vadă Steaua - Dinamo în Liga 1: "Vedeți ce suporteri aduc echipele astea?"

Daniel Oprita csa steaua Dinamo Liga 2
Data publicarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 23:59
Data actualizarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 23:59

CSA Steaua a învins Dinamo în meciul care s-a disputat pe Arena Națională, în cadrul rundei a șasea din Liga 2, scor 2-1.

Ambele formații au fost împinse de la spate de galerii numeroase, iar Dinamo a fost cea care a deschis scorul în minutul 41, prin Ghezali. Steaua a egalat la trei minute distanță, chiar înainte de pauză, grație reușitei lui Pacionel. Trupa lui Daniel Oprița a obținut victoria cu golul lui Chipirliu, din minutul 50.

Daniel Oprița, după Dinamo - CSA Steaua 1-2

La finalul meciului, Daniel Oprița a felicitat-o pe Dinamo, a lăudat galeria Stelei și a spus că nu are informații noi referitoare la dreptul de promovare al echipei sale.

"E o victorie mare în condițiile date. Dinamo a fost mai bună în prima repriză, chiar dacă s-a terminat egal. La noi s-a văzut o frică, ei au fost primii la minge, au fost mai agresivi. Poate și eu am început mai temător, doar cu un atacant. La pauză am schimbat unde trebuie, l-am băgat pe Chunchukov, care s-a bătut, iar în a doua repriză ne-am descurcat mai bine. A fost norocul de partea noastră. Poate azi ne-am dorit mai mult. L-am felicitat și pe Burcă, a făcut din nimic ceva. Se putea termina în orice fel acest meci, puteau să ne bată și ei. Suporterii lor își doreau ca ai noștri. Suporterii noștri au venit să ne încurajeze ieri, a fost meciul sezonului.

A contat foarte mult că am egalat înainte de pauză. A contat pentru moralul nostru. Pot să spun că și Dinamo a făcut un meci bun. Vreau maxim de fiecare dată, trăiesc la maxim, sunt transpirat. Dar repet, și pe cei de la Dinamo trebuie să-i felicit. Dinamo e pe un drum bun. Echipa e în creștere, știu prin ce momente trece Ovidiu Burcă, aș fi putut să fiu și eu în locul lui. Chiar dacă a pierdut azi, am văzut că e contestat, nu e bine să te bucuri de răul altora.

Aș vrea mai multă încredere, mai mult curaj. Poate și atmosfera asta... un stadion impunător, galerii la înălțime. Sunt impresionat de galeria noastră, le mulțumesc, ne-au împins de la spate, au fost extraordinari.

Sperăm să fie Dinamo - Steaua și în Liga 1. Vedeți ce suporteri aduc la stadion cele două echipe. E păcat să nu fie în Liga 1 aceste echipe. Mai răspund eu la lucrurile astea? Dacă cine e acolo sus își permite să țină echipa în Liga 2, probabil că știe. Eu trebuie să am grijă de echipă. Eu sunt prea mic. Nu se știe, poate se schimbă legea. Nu mi s-a transmis nimic. Că avem sau nu drept de promovare, trebuie să fim profesioniști, jucătorii au salarii. Când au venit, nu era ceva clar, doar erau ceva speranțe", a spus Oprița.

După victoria cu Dinamo, CSA Steaua ocupă primul loc în Liga 2, cu 13 puncte în șase etape. De partea cealaltă, formația lui Ovidiu Burcă se află pe 12, cu 6 puncte.