Cum arată clasamentul din Liga 2 după 12 etape desfășurate. Pe ce loc se află CSA Steaua

liga 2 clasament csa steaua Liga 2 Unirea Slobozia - Gloria Buzău / Sursă Foto - Sportpictures
Data publicarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 18:41
Data actualizarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 18:40

Etapa a 12-a s-a încheiat odată cu victoria Gloriei Buzău în deplasare cu Unirea Slobozia.

Formația dirijată de Andrei Prepeliță a învins-o cu 1-0 pe Unirea Slobozia, după ce buzoianul Valentin Dumitrache a înscris unicul gol al partidei în prima repriză, mai exact în minutul 27.

După 12 etape desfășurate în al doilea eșalon al României, CSC 1599 Șelimbăr se află pe prima poziție cu 27 de puncte. Locul doi e ocupat de Corvinul Hunedoara cu 24 de puncte, la egalitate cu Unirea Slobozia, care completează podiumul.

CSA Steaua se situează abia pe locul 11 cu 16 puncte. „Militarii” au remizat în deplasare cu CSC Dumbrăvița, scor 0-0. Trupa lui Daniel Oprița a înregistrat până acum trei victorii, șapte rezultate de egalitate și două înfrângeri.

Ultimul loc e ocupat de Progresul Spartac, care a strâns un singur punct după 12 meciuri. Alexandria (opt puncte) se situează pe locul 19, în timp ce Unriea Dej și Tunari se luptă în subsolul clasamentului la egalitate de puncte (ambele 10 puncte).

20. Progresul Spartac - 1 punct

Următoarea etapă va debuta joi, ora 19:30, cu meciul dintre Chindia Târgoviște și CS Mioveni. Vineri, Gloira o va întâlni pe Ceahlăul Piatra Neamț de la ora 16:00, iar FC Argeș se va duela cu Unirea Slobozia în aceeași zi de la ora 18:00.

• Unirea Dej - Reșița

Etapa a 13-a se va încheia luni, 13 noiembrie, de la ora 17:30, cu meciul dintre CSA Steaua București și Csikszereda Miercurea Ciuc. Cele două se vor înfrunta pe stadionul din Ghencea.