"Am pierdut ca fraierii". Comentariul lui Daniel Oprița, după ce CSA Steaua a ratat calificarea în play-out-ul din Liga 2

csa steaua Daniel Oprita Liga 2
Data publicarii: Luni 11 Martie 2024, 23:12
Data actualizarii: Luni 11 Martie 2024, 23:19

CS Mioveni a învins luni, pe teren propriu, scor 2-0, pe CSA Steaua, într-un meci al etapei a 18-a din liga secundă.

Gazdele au deschis scorul în minutul 60, prin Andrei Panait. Militarii au reacţionat prin bara lui Nacho Heras, din minutul 64, dar CS Mioveni a înscris al doilea gol în minutul 75, când Ion Cărăuş a trimis în plasă pentru 2-0 scor final, asigurând locul echipei sale în play-off-ul ligii secunde.

În urma acestui rezultat, CSA Steaua este pe locul 10, cu 25 de puncte, fără şanse de a mai ajunge în play-off.

Reacția lui Daniel Oprița după înfrângerea cu CS Mioveni

Tehnicianul militarilor a vorbit în termeni duri despre jocul echipei sale și despre numeroasele ratări avute de-a lungul partidei.

"Am pierdut un meci ca fraierii, un meci pe care l-am controlat, am avut situații, am dus mingea la careul lor, dar nu am reușit să marcăm. Practic, Mioveniul, în prima repriză, nu ne-a pus nicio problemă, cum nici în a doua. Așa a fost… La meciul ăsta, la cum am pierdut, nu trebuia să intrăm în play-off. Nu a mers nimic.

Ne-am creat ocazii, puteam să revenim în joc, să egalăm, am avut ocazii. Dar eu zic că această calificare în play-off nu am pierdut-o aici, am pierdut-o în alte meciuri accesibile, pe care le-am controlat și ne-am bătut joc de ocazii.

Nu știu, probabil și schimbările astea din lot, am schimbat mulți jucători, străini. Dar, totuși, să văd un plus, sunt jucători care mie îmi plac, care arată bine.

Pentru prima repriză, nu am ce să le reproșez. Am pierdut, dar mie mi-a plăcut echipa mea din prima repriză. Chiar și în a doua. O singură fază au avut și am luat golul. Așa e la fotbal. Am luat gol, noi trebuia să marcăm. I-am certat când au jucat rău, n-au avut atitudine, astăzi au avut, dar așa e la fotbal. Echipa care joacă mai bine, câștigă.

Păcat că nu am reușit și noi calificarea în play-off, era altceva. Jucai meciuri tur-retur în play-off. Sincer, nici nu știam cum e sistemul ăsta (n.r. play-out), că nu am fost în el. Acum îl încercăm și pe asta, să vedem cum e", a spus Daniel Oprița, potrivit liga2.ro.