Povestea celui mai mare scandal in acest sezon! Batausul care a lovit un arbitru este din galeria Stelei!

Liga 2 Seria 1
Data publicarii: Sambata 27 Noiembrie 2010, 17:22
Data actualizarii: Sambata 27 Noiembrie 2010, 17:38

Scene incredibile azi in Liga 2! Fanul care a intrat in teren si l-a lovit cu pumnul in fata de arbitrul central Eduard Constantinescu la meciul Juventus Bucuresti-Sageata Navodari este suporter stelist si a primit interdictie pe stadion timp de 2 ani!

Suporterul care l-a lovit cu pumnul in fata pe arbitrul central al partidei Juventus Bucuresti-Sageata Navodari este cercetat pentru loviri si alte violente, politistii stabilind ca acesta a fost printre cei evacuati si sanctionari dupa incidentele de la meciul Rapid-Steaua, din Cupa Romaniei.

Dumitru Stanca (36 de ani) a intrat pe teren in timpul meciului de sambata dintre Juventus Bucuresti si Sageata Navodari, impreuna cu un alt suporter, a mers la arbitrul central si i-a tras un pumn in fata, a declarat pentru MEDIAFAX purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Capitalei, Marius Militaru.

Cei doi au fost luati de jandarmi si sanctionati cu amenda de cate 1.000 de lei, primind totodata si interdictie de a mai intra pe vreun stadion timp de doi ani.

Stanca a fost dus apoi la Sectia 7 Politie, unde i s-a intocmit dosar penal pentru loviri si alte violente, el riscand o pedeapsa de la o luna la trei ani inchisoare, a mai spus Militaru.

Politistii au stabilit ca acesta se afla, in 11 noiembrie, in galeria echipei Steaua la meciul cu Rapid din Cupa Romaniei, in timpul caruia jandarmii au evacuat de pe stadionul "Valentin Stanescu" aproximativ 380 de persoane, dupa ce acestea au aruncat cu obiecte pirotehnice pe teren si spre tribune.

In urma incidentului de la meciul Rapid-Steaua, Stanca primise amenda si interdictie de a intra pe stadion timp de un an, a precizat Militaru.

Meciul Juventus Bucuresti-Sageata Navodari, desfasurat sambata, in etapa a XIV-a a Ligii a II-a, a fost intrerupt in minutul 89, la scorul de 2-0 pentru oaspeti, dupa ce un spectator a patruns pe teren si l-a lovit cu pumnul in fata de arbitrul central Eduard Constantinescu.

In minutul 86, Sageata Navodari a reusit al doilea gol. Jianu a primit o pasa, a sutat fulgerator sub transversala, balonul nu a parut sa intre cu toata circumferinta in poarta, centralul a lasat jocul sa continue, insa la semnalizarea tusierului Catalin Hurmuz a acordat gol spre nemultumirea gazdelor.

Dupa protestele jucatorilor echipei gazda, meciul a continuat, iar in minutul 88 jucatorul Rotaru (Juventus) a fost eliminat dupa o intrare mai dura asupra unui adversar. In acel moment, cativa spectatori au incercat sa intre pe teren, fortele de ordine intervenind pentru a calma spiritele, insa unul dintre fani a reusit sa ajunga la arbitrul Eduard Constantinescu, lovindu-l cu pumnul in fata. Centralul a cazut la pamant, el primind ingrijiri medicale timp de aproximativ doua minute. Dupa ce si-a revenit, Eduard Constantinescu a fluierat intreruperea partidei, la scorul de 2-0 pentru Sageata Navodari, primul gol fiind reusit de Sicu, in minutul 14.

In urma acestui rezultat, Sageata Navodari ocupa locul doi in clasamentul Seriei I a Ligii a II-a, cu 31 de puncte, in timp ce Juventus se afla pe locul 13, cu 13 puncte.

Sursa: Mediafax!