„Nu-i poate spune nimeni că nu se spune 'albitru'?” Mihai Stoica, ironii la adresa lui Dan Petrescu: „Îi spune Petrilă lui Petrila!”

Mihai Stoica CFR Cluj Dan Petrescu FCSB Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Marti 19 Aprilie 2022, 08:13
Data actualizarii: Marti 19 Aprilie 2022, 08:15

FCSB a câștigat duelul cu CFR Cluj din a cincea etapă din play-off, 1-0, relansând lupta la titlu.

Roș-albaștrii au obținut prima victorie după opt ani în Gruia, în urma căreia s-au apropiat la doar două puncte de CFR Cluj în clasamentul Ligii 1. Singurul gol al meciului a fost marcat de Octavian Popescu, în a doua repriză, după ce șutul său a fost deviat de Graovac.

Campioana en-titre a rămas în 10 oameni înainte de pauză, după ce Istvan Kovacs i-a arătat cartonașul roșu direct lui Susic, în urma unei intrări dure la Olaru. Dan Petrescu a acuzat dur arbitrajul la finalul partidei, susținând că fotbalistul său nu ar fi trebuit să fie eliminat.

Mihai Stoica râde de discursul lui Dan Petrescu de la finalul meciului

Managerul general al roș-albaștrilor a reacționat după declarațiile dure ale lui Dan Petrescu de la finalul meciului. Mihai Stoica, fostul colaborator al tehnicianului în perioada în care se ocupa de Unirea Urziceni, l-a atacat pe Petrescu, punctând că antrenorul pronunță greșit cuvântul 'arbitru', iar pe jucătorul său Petrila, l-ar numi 'Petrilă'.

Mai mult decât atât, oficialul FCSB-ului a numit discursul lui Dan Petrescu drept unul 'jenant'.

„Nimeni nu-i poate spune lui Petrescu faptul că se spune arbitru şi nu 'albitru'? Că nu-i spunem 'Petlescu'. Îi spune Petrilă lui Petrila.

Chiar nimeni nu-i poate spune că e arbitru, nu 'albitru'? E jenant ce zice Petrescu. E jenant să spui că nu e roşu şi că a greşit 'albitrul' şi Olaru e la spital.

Şi după să spui că 'Petrilă', cum îi spune el, Petrila, cum îi spunem noi, că a scăpat singur cu portarul. E jenant ce a spus Petrescu, precum toate discursurile lui Petrescu din ultima perioadă”, a declarat Mihai Stoica la Orange Sport

CFR Cluj are 45 de puncte în clasament, cu două mai multe decât FCSB și cu șase mai multe decât Universitatea Craiova. Dintre cele trei echipe de pe podium gruparea din Gruia este singura care are două înfrângeri consecutive.