„Ne-a arătat că suntem mititei! Cine nu poate duce trena e greu să reziste!” Leo Grozavu nu a iertat pe nimeni după înfrângerea cu CFR

Leo Grozavu CFR Cluj politehnica iasi Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 15 Iulie 2023, 23:45
Data actualizarii: Sambata 15 Iulie 2023, 23:53

CFR Cluj s-a duelat cu Politehnica Iași în prima etapă a Superligii României, scor 2-0.

Nou-promovata a avut parte de un duel tare în Gruia. Poli Iași a deschis scorul în minutul 4, prin Gheorghiță, însă reușita a fost anulată cu ajutorul VAR, pe motiv de ofsaid. Apoi, ardelenii au reușit să înscrie prin Bîrligea, în minutul 12, cu o execuție cu efect din interiorul careului.

În repriza a doua, CFR a mai înscris o dată, după o gafă monumentală a apărării moldave, prin Cristi Manea, care l-a învins cu o lovitură de cap din aproximativ 16 metri pe portarul oaspeților. Astfel, Poli Iași a debutat cu o înfrângere în noul sezon al Superligii României.

Ce a declarat Leo Grozavu după înfrângerea cu CFR Cluj

Leo Grozavu (55 ani) a vorbit la finalul partidei, nemulțumit de înfrângerea suferită, dar și de modul în care s-au prezentat jucătorii săi.

„La fotbal nu e cu cine vrea, e cu cine poate. Noi în seara asta am putut foarte puțin, naivitate, am arătat ca o echipă mică, sperăm să fie un semnal de alarmă, chiar dacă am jucat cu campioana

Ne lipsesc multe, nu stau acum să fac analiză, discutăm cu conducerea, la nivel intern. Nu aș vrea după joc, la cald, să fac declarații, că nu e nimic de declarat. Nu am avut foarte mulți jucători care să zicem că nu știau ce...în afară de Jatoba, majoritatea sunt fotbaliști care au fost cu noi și anul trecut. Mă așteptam la altceva.

Probabil că unii au debutat în prima ligă, nu neapărat că sunt tineri, sunt jucători cu ani suficienți în spate, fotbalul nu e diferit la Liga 3 de a doua sau de prima, sunt unele lucruri diferite, dar trebuie să fii pregătit. Blocajul ne-a arătat că suntem mititei. Sperăm să ne trezim, le-am spus și după joc, a început campionatul în prima ligă, cine nu poate duce trena la prima ligă e greu să reziste.

Am așteptat foarte mult de la titulari, în rest, sigur că așteptam și la cei introduși după margine, nu avem o echipă bătută în cuie, așteptam atitudine, altceva, nu s-a întâmplat astăzi. Am pierdut împotriva unei echipe experimentate, fără să mă impresioneze, nu au tras mult la poartă, dar când au tras ne-au dat două goluri.

Avem nevoie de calitate, experiență și personalitate, astea sunt cuvintele pentru un jucător care vrea să joace în prima ligă”, a declarat Leo Grozavu la finalul meciului.