VIDEO EXCLUSIV „Mult prea mult teatru! Multe trageri de timp, văicăreli!” Jucătorul de la FCSB care a dezamăgit în meciul cu Farul: „A renunțat devreme la a juca fotbal!”

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 10:47
Data actualizarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 10:55

FCSB a pierdut meciul cu Farul de pe teren propriu, scor 2-3, deși a condus până aproape de finalul partidei.

Vicecampioana României a încasat două goluri într-un minut în prelungirile meciului și a pierdut astfel duelul de acasă și șansa de a se apropia în clasament de constănțeni. Golurile roș-albaștrilor au fost marcate de Andrei Cordea și Andrea Compagno, în timp ce pentru Farul au marcat Alibec și Borza, iar golul al doilea a fost un autogol.

La finalul partidei, Darius Olaru, căpitanul FCSB-ului, a criticat dur arbitrajul, arătându-și indignarea față de delegarea lui Horațiu Feșnic, arbitru din Cluj, sugerând că ar putea „interfera” în favoarea lui CFR Cluj în lupta la titlu.

Ciprian Marica, dezamăgit de Darius Olaru

Acționarul Farului, Ciprian Marica, a fost invitat în platoul emisiunii „Ora exactă în sport” și a analizat prestația FCSB-ului, dezamăgit de faptul că roș-albaștrii au renunțat la joc devreme în meci. Fostul atacant a evidențiat că jucătorii lui Pintilii căutau să tragă de timp încă din momentul în care au trecut în avantaj pe tabelă, iar unul dintre fotbaliștii vizați a fost chiar Darius Olaru.

Fostul fotbalist a remarcat jocul slab al mijlocașului, despre care a spus că nu s-a mai concentrat la fotbal.

„E clar că FCSB are calitate, nu aveam dubii despre asta. Au probleme pe faza defensivă și faptul că au renunțat parcă prea ușor la joc, au fost pedepsiți. Mă refer aici că spre final încercau să tragă de timp.

Îl vedeam pe Crețu, totuși, un jucător cu experiență, care joacă de ceva timp la FCSB și Olaru, care iarăși, am pretenții de la el, jucător de echipă națională de la care avem așteptări. El este un pion important al FCSB-ului. Mult prea mult teatru, mult prea multe trageri de timp, văicăreli, toate lucrurile astea, cumva, se plătesc la final și asta s-a și întâmplat.

Mi s-a părut că a renunțat prea devreme la a juca fotbal și a se concentra pe fotbal. Au încercat să găsească tot felul de tertipuri care sunt acceptate și înțelese, însă parcă pe finalul jocului, acolo unde mai sunt 10 minute, nu de la începutul celei de-a doua reprize”, a declarat Ciprian Marica la PRO Arena

Sursa foto: IMAGO / Sport Pictures

Darius Olaru a răbufnit: „Ne simțim vânați!” Ce l-a nemulțumit pe fotbalistul FCSB-ului după înfrângerea cu Farul Constanța

Jucătorul „roș-albaștrilor”, Darius Olaru, a vorbit după meci, printre altele, despre golul anulat din minutul 72 al lui Billel Omrani care, în opinia sa, ar fi trebuit validat.

„Pe final, cred că au fost două goluri ciudate, din niște faze pe care domnul arbitru le-a văzut greșit. Asta a fost, am pierdut cele trei puncte. După părerea mea, nu cred că Omrani influențează acea fază. Am văzut golul lui Bruno Fernandes și Rashford din Premier League, la meciul cu City. Doar domnul Feșnic, original din Cluj, putea să vadă așa această fază.

Normal că ne simțim vânați, dacă la derby-ul FCSB - Farul deleagă arbitru din Cluj. Cred că Alibec trebuia eliminat, al doilea galben pentru un fault comis asupra mea. La golul de 2-2 dă un fault inexistent, iar la 3-2 e un fault clar la mine. Nici n-a încercat să se uite la VAR.Nu putem vorbi cu el, este un pic mai ciudat. Nu știu dacă se dorește CFR campioană, dar nu cred că un arbitru de Cluj trebuia delegat la acest meci”, a spus Olaru, după meci.