„Mă așteptam să mai joace!” Schimbarea făcută de Mihai Pintilii care l-a pus pe gânduri pe Viorel Moldovan

FCSB mihai pintilii Viorel Moldovan Superliga Viorel Moldovan
Data publicarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 23:34
Data actualizarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 23:34

FCSB s-a impus în fața celor de la Hermannstadt, scor 1-0, pe Stadionul Municipal din Sibiu.

La pauză, Mihai Pintilii l-a scos pe Deian Sorescu, noul transfer al FCSB-ului care a venit chiar în timpul cantonamentului din Antalya de la Rakow, și l-a înlocuit cu intrarea lui Valentin Crețu.

Fostul internațional român a vorbit despre schimbarea încă de la pauză a lui Deian Sorescu, evidențiind faptul că nu s-ar fi așteptat ca Mihai Pintilii să apeleze la asta, chiar dacă evoluția jucătorului nu a fost cea mai bună.

„Impactul cu FCSB a fost destul de complicat pentru Sorescu. A fost schimbat după 45 de minute și chiar discutam în timpul jocului aici, când urmăream meciul, chiar făceam pariuri la pauză, câte schimbări se vor face la FCSB. Am cam nimerit două, dar nu mă aşteptam la Deian Sorescu, mă aşteptam să mai joace puţin. Deşi, prestaţia lui a fost modestă în prima repriză”, a spus Viorel Moldovan, potrivit Prima Sport.

FC Hermannstadt - FCSB 0-1

Partida a început cu o ceață deasă la Sibiu, dar începând cu repriza secundă, s-a ridicat, iar totul a revenit la normal! În repriza secundă, Petrescu a zguduit bara transversală în minutul 53 și a fost aproape de un gol fantastic pentru sibieni.

Chiar și așa, reușita a venit din cealaltă parte. Tavi Popescu i-a pasat lui Florinel Coman, iar căpitanul FCSB-ului i-a trimis din prima mingea lui Omrani care a înscris fără dificultate în poarta lui Letica. Tabela a rămas nemodificată până în ultimul minut, iar gruparea „roș-albastră” a plecat la București cu toate cele trei puncte.

Echipele de start!

FC Hermannstadt: Letica - Butean, Bejan, Ene, Opruț - Balaure, Biceanu, Sota, Oroian - Buhăcianu, Paraschiv

• Rezerve: Muțiu - Popa, Medina, Răuță, Petrescu, Bărbuț, Iancu, Popescu, Babic
  • Antrenor: Marius Măldărășanu

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Șut, Edjouma - Miculescu, Compagno, Popescu

• Rezerve: Vlad - Crețu, Haruț, Coman, Cristea, Omrani, Oaidă, Pantea, Cordea
  • Antrenor: Mihai Pintilii