„La Tavi Popescu nu vezi lucrul ăsta!” Jucătorul remarcat de Ilie Dumitrescu după victoria FCSB-ului: „Nu o au mulți jucători din campionatul nostru!”

Florinel Coman FCSB Ilie Dumitrescu Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Marti 20 Decembrie 2022, 10:51
Data actualizarii: Marti 20 Decembrie 2022, 10:53

FCSB s-a impus în meciul cu FC Botoșani din etapa cu numărul 21 a Superligii României, scor 1-0.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Florinel Coman, intrat în a doua repriză, în minutul 64, în locul lui Malcom Edjouma. Fotbalistul roș-albaștrilor a marcat în minutul 78, dintr-o pasă a lui Octavian Popescu, aducând astfel victoria echipei sale, care încheie anul într-o notă pozitivă.

Ilie Dumitrescu, impresionat de calitățile lui Florinel Coman

Ilie Dumitrescu a vorbit despre prestația lui Florinel Coman, remarcând calitățile fotbalistului. Fostul internațional a punctat că fostul căpitan al roș-albaștrilor are calități pe care nu le regăsește nici la Octavian Popescu, unul dintre cei mai de perspectivă jucători ai vicecampioanei României.

„Mă uitam... și eu am jucat mijlocaș de bandă. Vezi chestia asta pe care nu o au mulți jucători în campionatul nostru.

A fost Campionatul Mondial, ne uităm în Champions League, în campionatele importante, da, acolo e un lucru normal: dă și pleacă pe poziție viitoare.

La Tavi Popescu nu vezi lucrul ăsta. Dă pasă și urmărește jocul, nu participă, nu atacă spațiul liber, nu cere mingea. Dar Coman pleacă foarte bine, finalizarea ideală, cu șiretul peste portar. În ultima perioadă nu a avut reușite, mă bucur pentru el, avea nevoie de un gol ca să-și intre în ritm. Contează foarte mult pentru el”, a declarat Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

FCSB a terminat anul pe locul trei!

Cu 38 de puncte, FCSB este la egalitate cu Rapid în Superligă, dar cu un golaveraj superior. Astfel, vicecampioana ocupă locul trei și este la doar șase puncte distanță de CFR Cluj, care are un meci mai puțin, și la șapte puncte distanță de liderul Farul Constanța.

Primul meci din 2023 pentru FCSB va fi în deplasare, la Sibiu, pe terenul lui Hermannstadt.