Gigi Becali Billel Omrani FCSB Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Luni 19 Decembrie 2022, 23:31
Data actualizarii: Luni 19 Decembrie 2022, 23:33

FCSB - FC Botoșani 1-0 | Gigi Becali a fost ”scos din sărite” de un jucător în meciul cu FC Botoșani, ultimul pentru FCSB din 2022.

Billel Omrani (29 de ani) a fost aspru criticat de patronul vicecampioanei după meciul cu CFR Cluj. Becali a spus chiar că atacantul va pleca în vară, atunci când îi va expira contractul.

Acum, Omrani a intrat la începutul reprizei secunde în meciul cu FC Botoșani, în locul lui Andrei Cordea, dar evoluția sa nu l-a mulțumit deloc pe Gigi Becali, care a vrut să-l scoată de pe teren.

• Gigi Becali

Gigi Becali: ”Mai aveam puțin și dădeam telefon să-l schimbe”

„Nu știu ce se întâmplă cu Omrani, foarte previzibil, greoi. Nu știu ce se întâmplă cu el. Parcă nu era chiar așa greoi. I-am dat 20 de mii pe lună salariu. Dacă joacă așa, la revedere. Cum să îi prelungesc contractul dacă joacă așa?

Nu regret că l-am luat, că și-a adus cât de cât aportul. Nu știu ce se va întâmpla de acum încolo. A participat la 2-3 goluri. Nu regret în contextul valorii lui, considerând că va fi sută la sută în play-off și o să ne ajute acolo.

Eu dacă eram antrenor, îl scoteam în repriza a doua. Mai aveam puțin și dădeam telefon să îl schimbe. Ce, trebuia să ținem de rezultat? Trebuia să marcăm”, a spus Becali la Prima Sport.

Omrani a prins zece meciuri în tricoul celor de la FCSB în acest sezon, în Superliga României. A reușit să marcheze un singur gol, cifră la care se mai adaugă două pase decisive.

Site-urile de specialitate îl evaluează pe atacantul de 29 de ani la 1,3 milioane de euro.

FCSB a terminat anul pe locul trei!

Cu 38 de puncte, FCSB este la egalitate cu Rapid în Superligă, dar cu un golaveraj superior. Astfel, vicecampioana ocupă locul trei și este la doar șase puncte distanță de CFR Cluj, care are un meci mai puțin, și la șapte puncte distanță de liderul Farul Constanța.

Primul meci din 2023 pentru FCSB va fi în deplasare, la Sibiu, pe terenul lui Hermannstadt.