VIDEO EXCLUSIV FCSB - Zimbru Chișinău 6-1 | Vicecampioana României reușește o nouă victorie la scor înaintea startului de sezon

FCSB Liga 1 Zimbru Chisinau Superliga
Data publicarii: Sambata 02 Iulie 2022, 21:46
Data actualizarii: Sambata 02 Iulie 2022, 21:52

FCSB a câștigat clar primul meci amical din această vară, 6-0 cu FC Sfântul Gheorghe Suruceni din Republica Moldova și s-a impus și în cel de-al doilea, cu Zimbru Chișinău.

FCSB - Zimbru Chișinău 6-1

Final de meci! FCSB se impune categoric și în cel de-al doilea amical al verii, învingând Zimbru Chișinău, scor 6-1. Pentru formația antrenată de Toni Petrea urmează alte două partide de verificare cu CS Mioveni și Oțelul Galați.

Minutul 83 - GOOOL FCSB! Ianis Stoica se alătură jucătorilor care marchează pentru FCSB în acest amical, cu o reușită spectaculoasă cu capul.

Minutul 80 - GOOOL FCSB! Ivan Mamut primește o centrare bună din partea lui Șuteu și înscrie un nou gol pentru FCSB.

Minutul 77 - GOOOL Zimbru Chișinău! Pedro Rodriguez marchează golul de onoare pentru moldoveni, profitând de o eroare în apărarea bucureștenilor.

Minutul 70 - GOOOL FCSB! Alexandru Musi majorează diferența pentru bucureșteni cu un șut spectaculos din interiorul careului.

Minutul 61 - GOOOL FCSB! Dawa își trece numele pe lista marcatorilor. Fundașul central împinge mingea în poartă, în urma unui lovituri libere.

Minutul 28 - GOOOOL FCSB! Florinel Coman majorează diferența de pe tabela de marcaj, după ce primește o pasă perfectă în careul mic de la Octavian Popescu.

Minutul 10 - GOOOOL FCSB! Vicecampioana României deschide rapid scorul. Darius Olaru profită de o greșeală în apărarea moldovenilor și marchează.

A început partida! Meciul este pe PRO ARENA și live pe VOYO.RO

18:53 Toni Petrea a anunțat echipa de start cu care începe meciul de la Chișinău.

A post shared by FCSB (@fcsbofficial)

13:15 Imagini de la plimbarea jucătorilor de la FCSB prin Chișinău. Roș-albaștrii au mers prin zona Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului”.

UPDATE SÂMBĂTĂ 09:00 Zimbru Chișinău, adversara lui FCSB în amicalul de sâmbătă (LIVE pe PRO ARENA și VOYO de la 20:00), este o echipă în derivă. Antrenorul Michele Bon, fostul secund și preparator fizic de la Steaua/FCSB, a plecat de câteva zile și conducerea clubului moldovean a declarat că este în căutarea unui nou principal.

Până atunci, de pregătire se ocupă Vlad Goian, care are în probe în acest moment, conform MoldFootball, mai mulți fotbaliști cu experiență, unii dintre ei provenind de la fosta Dinamo-Auto Tiraspol, devenită Dinamo Pelican.

Căpitanul și ”idolul tribunelor” de la Zimbru a jucat în Liga 3 din România

Printre cei aflați în probe se numără inclusiv jucători care au evoluat în România: Eugen Sidorenco (ex-Poli Timișoara, Liga 2), Alexandru Dedov (ex-ASA Târgu Mureș, Liga 1), Cristian Apostolachi (ex-Gloria Buzău, Liga 2).

Căpitan la Zimbru este Ștefan Burghiu, fundaș central care și el a jucat în România, la CSM Focșani, în Liga 3!

”Liderul din teren, cel mai bun jucător din sezonul trecut, căpitanul și idolul tribunelor, Ștefan Burghiu, a ales să rămână la Zimbru Chișinău și să prelungească contractul”, au anunțat acum câteva zile cei de la Zimbru pe pagina oficială de Facebook a clubului.

20:55 Roș-albaștrii au plecat spre Chișinău, acolo unde urmează să dispute meciul ce se vede în direct pe PRO Arena. Avem și primele imagini cu ei de pe aeroportul Henri Coandă, dar și de la sosirea în Chișinău.

Vicecampioana României a optat să nu plece în cantonament în străinătate pentru al doilea an consecutiv, pregătirile având loc la baza de la Berceni. În a treia săptămână de pregătire, FCSB va începe să joace și primele meciuri amicale, iar cel de-al doilea se vede în direct pe PRO Arena

Primul amical va fi miercuri, de la 18:00, împotriva lui FC Sfântul Gheorghe, din Republica Moldova, iar cel de-al doilea se va juca în deplasare, cu Zimbru Chișinău, sâmbătă, de la 20:00. Meciul va fi televizat de PRO Arena și transmis în format LIVE VIDEO pe www.sport.ro

Patru amicale pentru FCSB înainte de startul sezonului

Roș-albaștrii vor juca al treilea amical al verii cu CS Mioveni, meci ce se va desfășura la Berceni, pe 6 iulie de la 18:00, în timp ce ultimul amical va fi cu Oțelul Galați, pe 9 iulie, ce se va desfășura pe terenul echipei ce a promovat recent în Liga 2.

Andrei Miron anunță că „va fi anul lui Coman”

Andrei Miron s-a despărțit recent de FCSB și a semnat deja cu Hapoel Haifa. La aeroport, înainte de a decola spre noul său club, fundașul este de părere că Florinel Coman va avea un sezon de excepție în tricoul "roși-albaștrilor".

„Eu zic că în acest sezon, cum îl văd eu și cum se pregătește, sută la sută o să facă un sezon bun și o să fie Coman care a fost atunci. Poate chiar mai bun”, au fost cuvintele lui Andrei Miron.