„I-am respectat prea mult!” Neluț Roșu a tras concluziile după derby-ul cu FCSB: „Nu înțeleg de ce nu s-a jucat în Ghencea!”

Nelut Rosu Dinamo FCSB Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 23 Iulie 2023, 00:26
Data actualizarii: Duminica 23 Iulie 2023, 00:27

Dinamo a pierdut derby-ul cu FCSB din a doua etapă a Superligii României, scor 1-2.

Dinamoviștii au ajuns la a doua înfrângere consecutivă în campionat, în primele două etape. FCSB a marcat în prima repriză prin Florinel Coman și Darius Olaru, în minutul 30, respectiv 35. În a doua parte, „câinii” au reușit să se replieze și să restabilească echilibrul, iar Gregorio a redus din diferență după o gafă a lui Ștefan Târnovanu, aproape de finalul partidei.

Ce a spus Neluț Roșu la finalul meciului

Neluț Roșu a vorbit la finalul meciului, care a spus că ar fi trebuit să se dispute în Ghencea. Fotbalistul lui Dinamo a precizat că echipa sa ar fi trebuit să trateze cu mai mult curaj meciul încă din primul minut și a simțit că FCSB-ul a fost mult prea respectată.

„FCSB merita să joace în Ghencea, nu înțeleg de ce nu s-a jucat acolo. S-a sperat până în ultima clipă, dar din păcate nu s-a putut, nu înțeleg de ce. Suporterii au fost alături de noi ca pe toată durata sezonului trecut, ne pare rău că n-am putut să scoatem un rezultat pozitiv.

Cred că trebuia să intrăm cu mai mult curaj, să nu ne fie frică de nimic. I-am respectat prea mult în prima repriză. Apoi am văzut că nu se poate întâmpla nimic și am presat. Cred că și experiența Ligii 1 își spune puțin cuvântul. Ar fi trebuit să jucăm cu pedala la maximum încă din minutul 1”, a declarat Neluț Roșu la finalul meciului.