„Execuție de mare jucător!” Fotbalistul din Superliga care l-a impresionat pe MM Stoica

Mihai Stoica Silviu Balaure Superliga Superliga Mihai Stoica
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 18:47
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 18:55

Hermannstadt a surclasat liderul Superligii de fotbal, Farul Constanţa, cu scorul de 4-0 (1-0), sâmbătă seara, în etapa a 20-a, la inaugurarea noului stadion Municipal din Sibiu.

Sibienii au început în forță meciul, reușind să deschidă scorul în minutul 2, prin Balaure. Tot el avea să majoreze scorul în minutul 54, cu o reușită spectaculoasă, din șapte metri.

„Faptul că el pleacă în alunecare acolo şi ridică balonul... e execuție de mare jucător!”, a exclamat Mihai Stoica, potrivit gsp.ro, care citează Orangesport.

FC Hermannstadt avea doar o victorie în precedentele nouă etape (două egaluri şi şase eşecuri). În tur, scorul a fost egal, 0-0.

Hermannstadt are o arenă nouă

Noua arenă recent finalizată, printr-o investiţie de aproximativ 30 de milioane de euro, are o capacitate de 13.013 de locuri, dintre care 250 în sectorul VIP.

Suprafaţa de joc măsoară 105 metri lungime pe 68 lăţime, iar gazonul este natural, cu încălzire, degivrare, drenaj şi sistem de irigaţie.