Într-un interviu acordat Radio Dinamo 1948, Zeljko Kopic, antrenorul „câinilor”, a vorbit despre noul atacant central al echipei, croatul Stipe Perica.
„Îl știu pe Perica de mult timp. Nu am fost antrenorul lui, dar acum 10 ani, când și-a început cariera, era un tânăr de mare perspectivă.
A arătat mult potențial, motiv pentru care Chelsea l-a transferat. A avut momente bune în Israel și Italia. Când pierzi ritmul, când nu te adaptezi undeva, cariera poate lua o direcție descendentă. Un jucător își pierde încrederea, iar apoi e greu să o recâștige.
E greu să faci ce a reușit Selmani – timp de șase luni nu a jucat bine și, chiar și înainte, nu avusese sezoane foarte bune. S-a chinuit, dar apoi și-a arătat adevăratul potențial. Mentalitatea lui de luptător este la un alt nivel.
Știu că și Perica este la fel ca mentalitate. Nu îi compar ca jucători, sunt profile diferite.
Este important faptul că, deși nu a avut parte de un presezon complet, a reușit să înscrie împotriva FCSB și CFR. Cu Farul a avut trei ocazii, la Arad a avut mai multe situații clare și ar fi trebuit să marcheze.
Cu calitatea lui, trebuie să înscrie mai des, dar este acolo, simte bine spațiile, ajunge în poziții de finalizare.
Cred că în perioada următoare, mai ales după presezonul de vară, va fi foarte bun pentru Dinamo. A demonstrat deja că are calitate”, a explicat Zeljko Kopic în interviul acordat Radio Dinamo 1948.

