GALERIE FOTO Semifinală de foc Dinamo - Voluntari! Ramona Rus nu a fost de ajuns, Suvi Kokkonen a fost MVP în Sala ”Gabriela Szabo”

Semifinală de foc Dinamo - Voluntari! Ramona Rus nu a fost de ajuns, Suvi Kokkonen a fost MVP în Sala ”Gabriela Szabo” Volei

Divizia A1 la volei feminin se îndreaptă spre finalul sezonului.

  • Rus ramona dinamo 992

Campioana CSO Voluntari 2005 a egalat situaţia în semifinala cu CS Dinamo Bucureşti (1-1), după ce s-a impus cu scorul de 3-2 (25-22, 25-20, 23-25, 23-25, 15-12), sâmbătă, pe teren propriu (Sala ”Gabriela Szabo”), în Divizia A1 la volei feminin.

Volei Alba Blaj își așteaptă adversara din finală: decisivul Dinamo - CSO Voluntari se joacă la București

Suvi Kokkonen a fost cea mai bună de la Voluntari, cu 32 de puncte, Rodica Buterez a adăugat 21 de puncte, iar Mira Todorova şi Nikola Radosova, câte 14 puncte.

De la Dinamo, victorioasă cu 3-2 în prima partidă, s-au remarcat Ghergana Dumitrova (20 puncte), Ramona Rus (18 - vezi galeria foto), Ana Cristina Miron (17), Mirta Velikonja Grbac (16).

Meciul al treilea, cel decisiv, va avea loc la Bucureşti.

”Revenim în sala Dinamo pentru meciul 3! 

Voluntari s-a impus la capătul unuia dintre cele mai spectaculoase meciuri ale acestui sezon.

Fetele antrenate de Milos Gavrilovic au revenit în setul 3 de la 14-18 când nimeni nu mai spera. Felicitări fetelor pentru ambiția cu care ați jucat acest meci și pentru fiecare punct pentru care v-ați luptat!

Nu este nimic pierdut! Vă așteptăm în număr cât mai mare la meciul 3 pentru a le încuraja pe fete!”, a postat CS Dinamo București, completată de CSO Voluntari:

”O campioană nu renunță niciodată.

1-1 în semifinală, iar totul se decide miercuri, 26 martie, în Sala Dinamo”.

CSM Volei Alba-Blaj s-a calificat deja în finală, după ce a câştigat primele două partide cu Corona Braşov.

Băieții de la Dinamo au reușit, în schimb, calificarea în finală după două victorii în primele două meciuri cu SCM Zalău, 3-0 acasă și 3-1 sâmbătă în deplasare - adversara pentru titlu va fi campioana en-titre Corona Brașov.

Ce se întâmplă în meciurile pentru celelalte locuri

CSM CSU SH Constanţa şi CSM Lugoj se vor bate pentru locurile 5-6, iar CS Rapid Bucureşti şi CSM Târgovişte se vor înfrunta pentru poziţiile 7-8.

În turneul pentru locurile 5-8, CSM CSU SH Constanţa a învins-o pe CS Rapid Bucureşti cu 3-2 (25-19, 2-225, 20-25, 26-24, 15-8), în deplasare, după 3-1 pe teren propriu.

CSM Lugoj a întrecut-o CSM Târgovişte cu 3-0 (25-14, 25-16, 25-16), în deplasare, după 3-0 şi în primul meci.

Confruntările din play-off au loc după sistemul cel mai bun din trei meciuri.

FC Argeş s-a salvat de la retrogradare după ce a dispus de CS "U" Cluj cu 3-0 (25-17, 27-25, 25-23), câştigând seria cu 3-0 la general. ''U'' a retrogradat, iar FC Argeş se va bate pentru locul 9 cu CSM Bucureşti. Info: Agerpres

VIDEO Ramona Rus de la Dinamo, invitată la emisiunea Poveștile Sport.ro

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!