Dinamo 1-0 Craiova (M. Niculae) / Ropotan, Cesar si Mitchell, eliminati!

Dinamo Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 30 August 2008, 20:04
Data actualizarii: Sambata 30 August 2008, 22:43
Marius Niculae i-a salvat pielea lui Rednic cu Craiova, dupa un meci pe care Dinamo l-a terminat in 9 oameni.

Dinamo n-a scapat ieftin dupa derbyul cu Craiova. In primul sau meci pentru alb-rosii, Julio Cesar a fost eliminat, iar Ropotan i-a urmat "exemplul" cateva minute mai tarziu.

Craiova a avut si un gol anulat, insa Rednic a respirat usor datorita reusitei lui Marius Niculae, la al doilea gol de cand a revenit in Groapa. Vezi desfasurarea meciului.

DINAMO:
LOBONT, HOMEI, TAMAS, CESAR, PULHAC, TORJE, ROPOTAN, DIAKITE , CAMPOS, BRATU, DANCIULESCU.

Rezerve:
DOLHA , MOTI, IZVORANU, BOSTINA, NICULAE, CRISTEA, THIAGO.

U CRAIOVA:
BORNESCU, DANANAE, GAMAN, MITCHELL, ROSE, PREPELITA, STOICA, DILEVSKI, GINGIOVEANU, DINA, COSTEA.

Rezerve: LUNG JR, BARBOIANU, BARBU, BUSU, FIRTULESCU, GOGOSOIU, STOIANOF

93' FINAL
87' Ocazie mare a oltenilor, prin Rose, care este gasit excelent de Dilevski, dar care singur cu Lobont, nu poate sa il invinga pe dinamovist
85' Bratu mai iroseste o ocazie imensa. Lansat de Danciulescu pe culoar, trage pe langa Bornescu, dar si pe langa poarta
83' Dinamo controleaza ostilitatile, tine balonul departe d ebuturile lui Lobont. Costea este surprins des in ofsaid
74' Schimbare Stoianoff il schimba pe Gangioveanu
71' Cartonas rosu Ropotan faulteaza imprudent si primeste al doilea galben si, implicit, cartonasul rosu
70' Bratu are o sclipire de geniu, trece in viteza de un fundas, trage palsat, dar balonul loveste doar bara portii lui Bornescu
67' Dananane il vede bine pe Costea pe culoar, Moti este depasit, dar Lobont apare salvator
63' "Sageata" este omul meciului pana acum pentru Dinamo, dupa ce speculeaza o gafa a oltenilor, trage cu sete, Bornescu se opune, iar Bratu reia peste poarta un gol ca si facut
61' Cartonas galben Gangioveanu
55' Si Julio Cesar este eliminat in aceeasi faza
55' Cartonas rosu Dupa un clinci in careu, lucrurile degenereaza si Mitchell este eliminat

53' Gol Pulhac centreaza de pe stanga, mingea ajunge cu noroc la Marius Niculae, care trage sec, fara replica pentru Bornescu
46' Schimbare La Dinamo au intrat Cristea si Marius Niculae, au iesit Diakite si Campos
46' A inceput repriza a doua
45+2' Final prima repriza
44' Craiova forteaza pe acest final de repriza, prin Prepelita, al carui sut puternic e blocat in extremis de Lobont
42' Bornescu trimite lung o minge, Moti lasa sa cada, dar e depasit de Dina, care se zbate, recupereaza, dar trage slab, prin fata portii lui Lobont
35' Schimbare Tamas,lovit, este schimbat cu Moti
34' Prima faza cursiva a lui Dinamo, cu Homei centrand periculos in careu, de unde Campos reia, doar in bratele lui Bornescu
32' Cartonas galben tamas e depasit de meci, gafeaza des si ia galben pentru un fault la Costea
30' Costea se desprinde de marcaj, profita de o deviere la un sut al lui Dina, trage sub bara, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid
25' Dinamo nu se regaseste, Ropotan greseste grav, scapa Dilevski pe stanga, centreaza lui Costea, care e blocat in extremis
19' Costea este lansat de Rose in careu, dar sutul la coltul scurt trece pe langa poarta 17' Prepelita este lansat in careu de catre Dananae, dar reluarea sa trece pe langa poarta
15' Craiova joaca mai bine, combina mai mult si mai eficient si au fost periculosi prin Costea sau Prepelita
10' Cartonas galben Ropotan faulteaza dur si este avertizat
7' dinamo construieste mai mult, incearca sa gaseasca solutii de a depasi apararea oaspete, dar oltenii stau bine in propriul teren pana acum
3' Dinamo beneficiaza de o lovitura libera, trage Torje, mingea sare la Julio Cesar, care trage slab, paralel cu poarta olteana
1' Inceput de joc A inceput partida dintre Dinamo si Universitatea