Verdict dur după FCSB - Sepsi OSK: "Primul gol trebuia anulat. Presiunea e bună pentru fraieri"

FCSB Adrian Porumboiu play-off Superliga Sepsi OSK Superliga
Data publicarii: Marti 09 Mai 2023, 13:18
Data actualizarii: Marti 09 Mai 2023, 13:30

FCSB a învins-o pe Sepsi OSK cu scorul de 3-1, pe Arena Naţională, într-un meci din etapa a şaptea din play-off-ul Superligii.

FCSB a deschis scorul prin Valentin Miculescu (28), cu o lovitură de cap la centrarea lui Florinel Coman, din lovitură liberă. Gazdele îşi puteau majora avantajul în finalul primei reprize, dar muntenegreanul Risto Radunovic a ratat un penalty (45+3).

Sepsi OSK a reuşit egalarea în repriza secundă, prin Alexandru Tudorie (67), la doar un minut de la intrarea sa pe teren.

Echipa antrenată de Elias Charalambous a preluat conducerea în minutul 74, prin golul lui Ovidiu Popescu. Andrei Cordea a închis tabela (79), din pasa lui Florinel Coman.

Controversa de la primul gol al FCSB-ului

Faza în urma căreia FCSB a deschis scorul a fost una controversată, din cauza faultului în atac comis de Tamm. Reușita lui David Miculescu ar fi putut fi anulată, fapt confirmat și de Adrian Porumboiu.

"Am văzut reluarea, mai butonam, pentru că unul pe reluare se vede că este împins. Se folosește forță disproporționată și îl scoate de pe traiectorie. E un fault care trebuia sancționat. Și sunt surprins că în camera VAR era Hațegan.

Pleci de la ideea că ar fi fost inițial împins un jucător stelist (n.r. – al FCSB). E și asta o discuție, dar împingerea este mult mai clară. Probabil că nu a sancționat pe prima, care este minusculă. Golul marcat de FCSB trebuia anulat, este fault.

Presiunea e bună pentru arbitrii care sunt fraieri. Gigi Becali nu s-a retras? Că eu am fost plecat, nu am văzut", a declarat Adrian Porumboiu, potrivit Fanatik.