Vasile Miriuță s-a convins! Cine va câștiga titlul în acest sezon: „Vor fi campioni!”

Vasile Miriuta CFR Cluj FCSB Superliga Vasile Miriuță
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 10 Aprilie 2023, 08:55
Data actualizarii: Luni 10 Aprilie 2023, 09:00

CFR Cluj și FCSB au încheiat la egalitate, scor 1-1, duelul din etapa cu numărul trei din playoff-ul Superligii.

Vasile Miriuță a fost prezent în Gruia, iar la finalul jocului l-a remarcat pe Bîrligea, marcatorul campioanei CFR Cluj, și pe Florinel Coman, marcatorul golului spectaculos al vicecampioanei.

Fostul antrenor al ardelenilor este de părere că în ciuda distanței mari dintre CFR și Farul Constanța, ardelenii vor reuși să revină până la finalul sezonului, grație experienței, și să câștige un nou titlu în Superliga.

„Aș fi vrut să câștige CFR, ar fi fost culmea să spun altceva. CFR a început bine, au avut o repriză bună, 1-0. Au avut situații și în a doua repriză, poate dacă Petrila juca mai bine și dădea la poartă, era altceva. Pe final, au primit acel gol din lovitură liberă. Florinel Coman a executat senzațional, mai bine nu putea să dea de acolo. Un rezultat echitabil, dacă o luăm așa.

Au lipsit și Boateng, Camora, sunt doi jucători de bază. Dacă jucau, alta era soarta meciului, le-a lipsit cel mai bun jucător. Au câteva sincope. Nu mai e CFR-ul are era acum doi-trei ani, au fost și alți jucători, dar eu am încredere în Dan și în jucători că se vor mobiliza și vor fi campioni. Farul joacă foarte bine, dar eu cred că experiența jucătorilor și ADN-ul de campioană își vor spune cuvântul.

Bîrligea și Florinel Coman, ei au fost cei mai buni jucători. Păcat de Bîrligea că s-a accidentat și a trebuit să iasă. Florinel a făcut o a doua repriză senzațională. Krasniqi a jucat bine, dar a avut momente în care a ieșit din joc, mai ales în a doua repriză. A încercat să dribleze, probabil și-a dorit să facă mai mult și nu i-au ieșit toate driblingurile”, a spus Vasile Miriuță, potrivit Digisport.

CFR Cluj - FCSB, scor 1-1

În urma rezultatului înregistrat în Gruia, CFR Cluj s-a depărtat la patru puncte de liderul Farul Constanța, în timp ce distanța dintre FCSB și liderul clasamentului crește la cinci lungimi.

Etapa viitoare, CFR Cluj va primi vizita lui Sepsi OSK, sâmbătă (15.04.2023), de la ora 19:00, în timp ce FCSB va întâlni, pe teren propriu, liderul Farul Constanța, luni (17.04.2023), de la ora 20:30.