Valeriu Iftime l-a comparat pe Joyskim Dawa cu un campion mondial: "Și el a comis-o!"

FCSB Joyskim Dawa Superliga valeriu iftime Superliga Valeriu Iftime
Data publicarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 22:56
Data actualizarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 22:55

FC Hermannstadt - FCSB s-a încheiat 2-2.

Sibienii au primit vizita vicecampioanei joi seară, pe Stadionul Municipal. Meciul a contat pentru etapa a 10-a din sezonul regulat al Superligii României și a fost LIVE TEXT pe www.sport.ro - AICI.

În minutul 60 al partidei, Joyskim Dawa, stoperul FCSB-ului, l-a faultat pe Cristi Neguț și a comis penalty în favoarea sibienilor. Mai mult, fotbalistul a fost eliminat de către centralul Viorel Flueran în urma deposedării neregulamentare.

Valeriu Iftime, patron la FC Botoșani și cel care l-a vândut pe Dawa la FCSB, a evidențiat că ce a făcut jucătorul e din pură întâmplare și că stoperul nu e un gafeur, altfel, Gigi Becali nu l-ar mai fi cumpărat.

„Dawa nu este gafeur. Dacă făcea greșeli la Botoșani nu îl mai lua Gigi Becali. Cred că a fost o eroare care se poate întâmpla oricui. Chiricheș a greșit după 2-3 etape. Și Varane a comis-o și e jucător mare”, a spus Iftime, potrivit iamsport.ro.

FC Hermannstadt - FCSB 2-2

Gazdele au deschis scorul în minutul 13, prin Silviu Balaure, care a primit o pasă decisivă de la Cristi Neguț. Tot în prima parte a jocului, Andrea Compagno a restabilit egalitatea în urma unei lovituri de la 11 metri.

În repriza secundă, atacantul italian a realizat „dubla” și a dus scorul la 2-1, însă avantajul FCSB-ului a fost imediat secat după ce Daniel Paraschiv a restabilit egalitatea în minutul 63.

Echipele de start

• Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Stoica, Medina - Dr. Iancu, Mino, Alhassan - Balaure, Paraschiv, Neguț
  • FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Haruț, Radunovic - Djokovic, Șut, Olaru - Al. Băluță, Compagno, Oct. Popescu