Vadim Rață îi contrazice pe cei de la FCSB

vadim rata Voluntari - FCSB Superliga Vadim Rață / Foto - Getty Images
Data publicarii: Joi 29 Februarie 2024, 23:56
Data actualizarii: Vineri 01 Martie 2024, 00:07

FC Voluntari a capotat pe teren propriu, scor 1-2 cu FCSB, deși a avut o primă repriză excelentă.

Din articol

Dacă cei de la FCSB prin vocea lui Gigi Becali și prin declarațiile lui Elias Charalambous și-au întărit superioritatea față de Voluntari, Vadim Rață, jucător exponențial pentru Voluntari a avut o altă părere.

Mijlocașul spune că în primele 45 de minute echipa lider a Superligii Naționale nu a mișcat.

• Vadim Rață / Foto - Getty Images

Vadim Rață avea multe de demonstrat în partida cu FCSB, echipă care nu i-a dat șanse să-și arate valoarea. Internaționalul moldovean a jucat însă în repriza a doua în nota echipei, modestă, și echipa lui Nicolae Dică a clacat și fizic, și psihic, după pauză.

Dumiter a deschis scorul pentru ilfoveni în prima repriză, însă în partea a doua sclipirile lui Florinel Coman au tranșat disputa. Vadim Rață a explicat că meciul a fost pierdut de Voluntari în șase minute.

”Nu este pentru prima dată când ratăm un meci. Jucăm destul de bine, ne apărăm. Cu o echipă ca FCSB trebuie să stai bine în teren. Nu îmi explic. Ne vorbim că trebuie să fim concentrați și după pierdem meciul.

Am pierdut în șase minute. Trebuie să ne dea de gândit. Nu merităm să retrogradăm în niciun caz. Nu pot să găsesc o explicație. Am stat și noi nervoși în vestiar.

În prima repriză nu le-am dat nicio șansă. În repriza a doua trebuia să apărăm rezultatul. Nu știu dacă sunt greșeli. Așa le numește antrenorul. Am luat două goluri foate ușor. Trebuie să găsim o soluție.

Nu cred că a fost de neoprit. Coman ne-a bătut azi. Nu i-am permis să aibă ocazii în prima repriză. Cu el trebuie să joci 90 de minute. Este un jucător de valoare. Trebuie să ai grijă de el 90 de minute, nu cum am făcut noi.

Urmează meciuri cruciale pentru noi. Trebuie să facem tot posibilul pentru a câștiga cele șase puncte.”, a declarat Vadim Rață, potrivit Digisport.

Standings provided by Sofascore

Florinel Coman a a juns la 14 goluri marcate în acest campionat, egalându-l pe colegul său, Darius Olaru, în clasamentul golgeterilor. 2-1 a fost şi scorul final, iar în clasament, FCSB a ajuns din nou la o diferenţă de zece puncte faţă de echipa de pe locul secund, Rapid Bucureşti. Elevii lui Charalambous au 61 de puncte, în timp ce FC Voluntari are 27 de puncte, şi ocupă locul 14.

Voluntari - FCSB 1-2

FC VOLUNTARI: J. Fernandez - Ricardinho, G. Turda, Matricardi, Carnat - Raţă (A. Ciobanu 84), Crepulja (Cascini 61) – Dumiter (D. Florea 84), R. Popescu (Mustacă 89), D. Andrei (Cocian 61) – Nemec. ANTRENOR: Nicolae Dică

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Ngezana, Dawa, Radunovic - L. Phelipe (Miculescu 46), Ad. Şut, Lixandru (Radaslavescu 46) - Al. Băluţă, Oct. Popescu (Alhassan 46), Fl. Coman (Ov. Popescu 84). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Raţă 42, Cascini 62, Ricardinho 75, D. Florea 90+4 / Şut 16, Ngezana 21, Miculescu 52

Arbitri: Sebastian Colţescu - Ionel Valentin Dumitru, Cosmin Vatamanu - Alina Ionela Peşu