UTA - Universitatea Craiova 1-2. Dubla lui Baiaram, dedicație pentru Mirel Rădoi. Craiova s-a impus după ce a fost condusă

Live text: UTA - CS Universitatea Craiova
Data publicarii: Duminica 23 Octombrie 2022, 20:14
Data actualizarii: Duminica 23 Octombrie 2022, 20:25

Universitatea Craiova a câştigat duminică, în deplasare, scor 2-1, meciul cu formaţia UTA Arad, din etapa a 15-a a Superligii.

Final

Fluier final în UTA - Universitatea Craiova 1-2! Echipa lui Rădoi obține o victorie importantă după ce a fost condusă cu 1-0.

Abeid a deschis scorul pentru gazde, în minutul 13. În primul minut de prelungire al primei reprize, Baiaram a egalat cu o lovitură de cap, la centrarea lui Nistor.

Arădeanul Anton a fost eliminat în minutul 50, pentru un al doilea cartonaş galben, iar craiovenii au preluat conducerea pe tabelă prin acelaşi Baiaram, cu un gol din pasa lui Nistor.

MIN '58
Gol

Baiaram înscrie din nou pentru Craiova și elevii lui Mirel Rădoi trec în avantaj profitând și de omul în plus după eliminarea lui Anton, mijlocașul UTA-ei.

1-2
MIN '51
Doua cartonase galbene

Anton e eliminat după ce primește al doilea cartonaș galben. Mijlocașul de la UTA l-a faultat pe Vătăjelu și a fost trimis la cabine. Craiova evoluează din min.51 în superioritate numerică.

MIN 'Min.46
Inceput

A început repriza secundă a meciului de la Arad.

MIN '45
Pauza

Final de primă repriză după un meci intens, cu faze de poartă și intrări tari. UTA - U Craiova 1-1. Cine va reuși să dea lovitura în actul secund?

MIN '45
Gol

Echipa lui Mirel Rădoi reușește să intre la cabine cu un rezultat de egalitate smuls pe finalul primei reprize. Din banda stângă, Dan Nistor a teleghidat o minge, din lovitură liberă, spre careul gazdelor, iar defensiva lui Ilie Poenaru n-a avut reacție.

Ștefan Baiaram, venit în viteză în careul mic, a luat prim-planul și a lovit fără cusur mingea, cu capul. Iacob nu a putut interveni.

1-1
MIN '12
Gol

Abeid deschide scorul pentru UTA după o lipsă de reacție în defensiva oltenilor. Arlauskis, mascat, nu a avut nicio reacție. Început bun pentru gruparea lui Ilie Poenaru. Va reuși Craiova să revină?

1-0
MIN '1
Inceput

A început meciul!

MIN '1
Lineup
UTA: Fl. Iacob - Dobrescu, Erico, Benga, Abeid - R. Pop, Cascini, P. Anton - Otele, Postolachi, Stahl

Rezerve: Balauru, Hoxhallari, Batha, C. Maxim, Fl. Matei, Negoescu, Cibi, Jobello, Keşeru

Antrenor: Ilie Poenaru

Universitatea Craiova: Arlauskis - Papp, Mitrea, Screciu - Vătăjelu, Al. Creţu, Nistor, Căpăţână, Bancu - Rivaldinho, Baiaram

Rezerve: Lazar, Găman, Hanca, Mateiu, Vînă, Câmpanu, Roguljic, Florescu, Markovic

Antrenor: Mirel Rădoi

23-10-2022 14:08

UTA - CS Universitatea Craiova, LIVE TEXT de la ora 18:30

Meciul de la Arad dintre UTA și CS Universitatea Craiova, din runda cu numărul 15 a Superligii, poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe sport.ro începând cu ora 18:30.

Oltenii lui Rotaru au uitat însă în acest sezon să mai câștige în deplasare: singura victorie ”afară” în acest campionat pentru Universitatea a fost un 2-1 cu rivala FC U, disputat însă pe ”Ion Oblemenco”, tocmai în luna august, scrie LPF pe site-ul oficial.

Ilie Poenaru a început munca de antrenor chiar împotriva Universității Craiova

Ilie Poenaru, tehnicianul arădenilor, a debutat ca antrenor în prima ligă chiar contra craiovenilor, pe 14 iulie 2019, în Universitatea - Academica Clinceni 3-2.

Au urmat pentru Poenaru alte șase confruntări cu gruparea din Bănie, două încheiate cu victorii, iar alte patru la egalitate, menționează Liga Profesionistă de Fotbal.