Universitatea Craiova visează la titlu: "Avem șanse matematice, suntem la maxim acum"

Universitatea Craiova Jovan Markovic sepsi Superliga
Data publicarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 23:11
Data actualizarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 23:10

Universitatea Craiova a învins Sepsi, în deplasare, scor 2-1, iar oltenii s-au apropiat la patru puncte de liderul Farul Constanța.

Jovan Markovic, autorul celui de-al doilea gol al Universității Craiova, în minutul 66, la scurt timp după ce a intrat pe teren, recunoaște că oltenii visează la titlu, chiar dacă obiectivul declarat este calificarea în preliminariile unei competiții europene.

"Când intru, încerc să-mi fac treaba și să ajut echipa cât mai mult. Niciodată nu o să mă supăr că sunt rezervă sau că nu joc din primul minut.

Ne așteptăm să fie un meci greu. A fost o ambiție mult mai mare, mai ales după ce a luat roșu Crețu. Ne bucurăm că am marcat foarte repede și am ținut de scor. Cele trei puncte sunt foarte importante pentru noi, mai ales în deplasare.

Ne gândim la un loc pentru Europa. Acum sunt șanse matematice și pentru locul 1. Ne vedem de jocurile următore, iar la final tragem linie și vedem unde ne clasăm. Suntem la maxim acum ca echipă. Am avut câteva dezavantaje, am pierdut cu echipele mai slab clasate. Asta este, mergem mai departe, iar acum încercăm să reparăm greșelile.

Universitate Craiova tot timpul a venit cu această pretenție, să ne batem în fiecare an pentru titul. Nu s-a reușit, dar sperăm anul ăsta sau pe viitor", a spus Jovan Markovic, după meci.