FOTO Universitatea Craiova - FC Botoșani 5-1 | Roguljic și Mitriță marchează pe final, oltenii urcă pe locul doi în Superligă

Universitatea Craiova FC Botosani Superliga
Data publicarii: Duminica 01 Octombrie 2023, 16:56
Data actualizarii: Duminica 01 Octombrie 2023, 16:59

Universitatea Craiova a oferit o demonstrație de forță în partida cu FC Botoșani, impunându-se cu scorul de 5-1, într-un meci contând pentru etapa a 11-a din Superligă.

Universitatea Craiova 5-1 FC Botoșani

Final de meci!

Minutul 90 - GOOOL Universitatea Craiova! Alex Mitriță stabilește scorul final al partidei, cu un șut din careu, în urma unei pase venită de la Markovic.

Minutul 89 - GOOOL Universitatea Craiova! Roguljic recuperează mingea în apropierea careului advers, pătrunde spre poartă și îl învinge pe Ducan cu un șut plasat.

Minutul 70 - GOOOL Universitatea Craiova! Bancu centrează în careu de pe partea stângă, Markovic preia, driblează doi adversari și marchează.

Minutul 56 - Ocazie pentru FC Botoșani! Mouaddib îi pasează spectaculos lui Ilicic, care șutează puternic, dar Popescu are o intervenție bună.

Minutul 51 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Lyes Houri scapă singur cu portarul advers, însă şutează direct în Ducan.

A început repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 40: GOOOOOL BOTOȘANI! Pinson îi trimite lui Florescu în fața porții, iar jucătorul trimite în plasă.

Min. 37: GOOOOOL CRAIOVA! Mitriță îi trimite între linii lui Alexandru Crețu, care se demarcă și îl învinge pe Ducan.

Min. 10: GOOOOOL CRAIOVA! Miriță centrează de la marginea careului la bara a doua, acolo unde Danciu apare perfect și trimite în plasă.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Universitatea Craiova: Popescu - Căpățînă, Screciu, Melo Da Silva, Bancu - Crețu, Mateiu, Houri - Danciu, Ivan, Mitriță
Rezerve: Lazar - Badelj, Ndong, Kurtic, Ișfan, Baiaram, Roguljic, Markovic, Koljic
Antrenor: Corneliu Papură

FC Botoșani: Ducan - Benzar, Mutombo, Șeroni, Creț - Casap, Dican, Florescu - N'Goma, Ilicic, Pinson
Rezerve: Ureche - Adams, Țigănașu, Cărăușu, Mouaddib, Cioiu, Dragomir, Petro, Zabou
Antrenor: Dan Alexa

Universitatea Craiova are două remize consecutive în ultimele meciuri jucate, ultimul în Cupa României, scor 1-1 cu Tunari. Oltenii se pregătesc sub comanda lui Corneliu Papură, după ce Laurențiu Reghecampf a plecat în Arabia Saudită și a semnat cu Al Tai.

De cealaltă parte, FC Botoșani nu are victorie în acest sezon al Superligii și vine după trei remize consecutive în campionat și după înfrângerea cu Rapid din Cupă, scor 1-3.

În sezonul trecut, Universitatea Craiova s-a impus în meciul tur, scor 1-0, însă Botoșani a câștigat returul, cu același scor. Oltenii sunt neînvinși pe teren propriu în acest sezon, unde au bifat trei victorii consecutive pe „Ion Oblemenco” în ultimele partide jucate.