'U' Cluj - FCU Craiova 1-1 | „Trebuie să ne mulțumească?” Reacția lui Eugen Neagoe

U Cluj - FCU Craiova Eugen Neagoe Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 03 Septembrie 2022, 00:11
Data actualizarii: Sambata 03 Septembrie 2022, 00:07

Universitatea Cluj și FCU Craiova s-au duelat în etapa a noua a Superligii, încheiată cu scorul de 1-1.

Universitatea Cluj a început puternic partida cu FCU Craiova și a reușit să deblocheze tabela în minutul 28, grație șutului lui Ioan Filip deviat de Negru în proprie poartă.

Eugen Neagoe, proaspăt adus pe banca tehnică a ardelenilor, a vorbit despre evoluția echipei sale și a evidențiat faptul că, în prima repriză, "șepcile roșii" au arătat extrem de bine.

Eugen Neagoe: „Prima repriză a fost perfectă”

„Trebuie să ne mulțumească? După tot ce s-a întâmplat în teren, după cele 90 de minute, nu are cum să ne mulțumească. Trebuia să câștigăm acest joc. Erau foarte importante cele trei puncte.

Am întâlnit o echipă bună, dar, sincer, cred că în această seară și în special în prima repriză... Cred că a fost perfectă, i-am sufocat, ne-am creat multe situații de a marca... bară, ocazii, singur cu portarul, cred că am mai marcat un gol, dar, iarăși, VAR-ul: pentru noi nu a fost gol.

Cred că putea să fie validat, mie mi se pare gol, portarul Craiovei este cu mâinile în proprie poartă. Nu vreau să devin nici plictisitor și să spun după fiecare joc că VAR-ul este așa cum este... Vreau să-mi văd de echipa mea și de munca pe care o facem împreună.

Vreau să arătăm ca în prima repriză, pentru că, chiar dacă am întâlnit o echipă care joacă fotbal, nu le-am dat nicio șansă. Au marcat gol cu o lovitură formidabilă a unui jucător fabulos. De altfel, Craiova nu cred că a călcat în careul nostru. În repriza a doua s-au mai echilibrat, dar, încă odată, prima cred că a fost perfectă.

În patru reprize și jumătate, de când sunt eu la echipă, adversarii noștri au avut un singur șut pe poarta noastră. Cred că am arătat ca o echipă destul de solidă. Sper că vom arăta la fel de bine și în continuare.

I-am felicitat pe băieți, pentru că au făcut un efort formidabil. Nu mă plâng că jucăm din trei în trei zile cu aceeași jucători. Nu am reușit decât să luăm două puncte în ultimele meciuri, dar cred că ar fi trebuit să avem minim 4-5.”, au fost cuvintele lui Eugen Neagoe, după meci.

Universitatea Cluj - FCU Craiova

"Șepcile roșii" și trupa din Bănie au remizat la Mediaș, într-un joc echilibrat, în care ambele echipe și-au creat ocazii periculoase la porțile adversarei.

În următoarea etapă, Universitatea Cluj se va duela cu CS Mioveni, luni, 12 septembrie, de la ora 18:00, în timp ce FCU Craiova se va confrunta cu Rapid București sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 21:30.