FOTO 'U' Cluj - FC Voluntari 2-1  | Victorie pentru echipa lui Ovidiu Sabău, obținută în ultimele minute de joc

U Cluj - FC Voluntari Ioan Ovidiu Sabau Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 18:26
Data actualizarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 18:37

U Cluj a început în forță anul 2023, obținând o victorie importantă în etapa 23, în fața celor de la FC Voluntari, scor 2-1.

Este prima victorie a celor de la U Cluj, ceea ce reprezintă un debut perfect pentru Ovidiu Sabău, care a preluat echipa în această iarnă.

După acest rezultat, U Cluj a urcat pe locul 12 în clasament, cu 22 puncte, în timp ce FC Voluntari rămâne pe poziția a opta, cu 26 puncte.

U Cluj - FC Voluntari 2-1

Final de meci!

Minutul 88 - GOOOL U Cluj! Fulop își readuce echipa în avantaj, profitând de o greșeală în apărarea oaspeților, care nu au reușit să respingă mingea din careu.

Minutul 84 - Ocazie pentru U Cluj! După o centrare din corner, Ze Gomes deviază cu capul pentru Filip. Acesta reia cu capul spre poarta lui Popa, iar portarul de la FC Voluntari are o intervenție de excepție.

Minutul 63 - Ocazie pentru U Cluj! Mingea ajunge cu noroc la Thiam, care șutează de la marginea careului, dar Popa are o intervenție bună.

Minutul 62 - GOOOOL FC Voluntari! Oaspeții restabilesc egalitatea, deși se află în inferioritate numerică. Costin centrează în fața porții, portarul respinge șutul lui Nemec, dar mingea ajunge la Damașcan, care marchează.

Minutul 48 - Eliminare pentru FC Voluntari! Meleke primește al doilea cartonaș galben și este eliminat.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 37 - GOOOOL U Cluj! Thiam execută o lovitură liberă de la marginea careului, mingea este ușor deviată de Ricardinho și ajunge în poartă.

Minutul 30 - Ocazie pentru U Cluj! Chipciu se luptă pentru o minge care ajunge la Ianis Stoica. Fotbalistul șutează cu efect, de la margina careului, dar balonul trece puțin pe lângă vinclul porții.

Minutul 18 - Ocazie pentru U Cluj! Thiam șutează pe jos din afara careului, dar portarul oaspeților respinge la limită.

Minutul 5 - Ocazie pentru U Cluj! Mingea ajunge la Ianis Stoica care ia acțiunea pe cont propriu și șutează la colțul lung. Mingea este deviată și trece puțin pe lângă bară.

A început partida, prima din etapa 22 din Superliga României.

'U' Cluj și FC Voluntari își dau întâlnire în etapa cu numărul 22, fiind prima partidă după restartul Superligii în urma pauzei de iarnă, în care echipele au disputat jocuri de pregătire pentru a se menține în formă.

Marcel Bîrsan va fi la centrul meciului. În tur, cele două formații s-au duelat pe Stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari. Atunci, ambele echipe au împărțit punctele (0-0).

După 21 de etape, 'U' Cluj se situează pe locul 14 cu 19 puncte din 63 posibile. În acest sens, „șepcile roșii” au înregistrat patru victorii, șapte rezultate de egalitate și 10 înfrângeri.

De cealaltă parte, Voluntariul a acumulat 26 de puncte în 21 de etape. Trupa lui Liviu Ciobotariu s-a impus în șase meciuri, a obținut opt remize și a fost înfrântă în șapte jocuri.