U Cluj - FC Botoşani 2-0 | Thiam reușește dubla și aduce trei puncte vitale pentru gazde

U Cluj FC Botosani Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 25 Februarie 2023, 18:44
Data actualizarii: Sambata 25 Februarie 2023, 19:03

Universitatea Cluj s-a impus, pe teren propriu, scor 2-0, în fața celor de la FC Botoșani, ambele goluri fiind reușite de Thiam.

Universitatea Cluj 2-0 FC Botoșani

Final de meci! Universitatea Cluj obține o victorie importantă, în urma căreia urcă, provizoriu, pe locul 11, cu 28 de puncte.

Minutul 84 - GOOOL U Cluj! Mutombo respinge greșit o minge, Thiam ajunge singur cu portarul, care inițial apără, dar apoi e învins de același Thiam.

Minutul 66 - Ocazie pentru FC Botoșani! Țigănașu șutează în diagonală, de la distanță, dar portarul Gorcea respinge cu pieptul.

Minutul 51 - Ocazie pentru FC Botoșani! Pinson trece de Goranov, centrează în fața porții, de unde Mailat reia cu capul, dar Gorcea are o paradă spectaculoasă.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 47 - Ocazie pentru FC Botoșani! Miron resinge o minge din careu, Dragu recuperează și șutează din voleu, însă balonul trece pe lângă poartă.

Minutul 28: GOOOL U Cluj! Ovidiu Bic îl depășește ușor pe Mbko, centrează de pe partea stângă, iar Thiam înscrie.

Minutul 14: Ocazie pentru U Cluj! Nistor îi pasează lui Thiam, acesta șutează din unghi la colțul scurt, dar mingea se oprește în plasa laterală.

Minutul 1: A început meciul!

U Cluj: Gorcea - Martic, Pițian, Miron, Goranov - Bic, G. Simion, Remacle - Nistor - Ze Gomes, Thiam
Rezerve: Iliev, Chipciu, Fulop, R. Pires, G. Oancea, A. Bălan, I. Stoica, Haită
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FC Botoșani: Pap - Patache, Sadiku, Mutombo, Țigănașu - Ivanov, Zabou, Dican - Dragu, M. Roman II, Mailat
Rezerve: Ducan, M'Boko, G. David, Cioiu, Pinson, M. Roman I, S. Camara, Golofca, A. Burlacu
Antrenor: Flavius Stoican

Doar o înfrângere au suferit ardelenii în ultimele 10 partide disputate în campionat din postura de gazde, în rest au patru victorii şi cinci rezultate de egalitate.

Trei succese, o remiză şi numai o partidă pierdută este palmaresul înregistrat de gruparea moldavă în cele cinci meciuri jucate pe prima scenă în 2023.

Universitatea Cluj - FC Botoşani, sâmbătă, 25 februarie – ora 17.00

Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte o victorie, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Prima confruntare a avut loc pe 7 octombrie 2013, FC Botoşani - U Cluj 1-1 (antrenori Cristian Popovici / Gheorghe Barbu).

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 3 octombrie 2022, FC Botoşani - U Cluj 1-1, goluri marcate de Mihai Roman II, respectiv Adrian Bălan.

Ioan Ovidiu Sabău vs Flavius Stoican: duel în premieră din postura de antrenori pe prima scenă;

Flavius Stoican vs U Cluj în campionat: 3 jocuri - două victorii - o înfrângere.