FC Botoșani - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1 | Covăsnenii ratează șansa de a se apropia de locul cinci în clasament

FC Botosani Sepsi Sf. Gheorghe Superliga
Data publicarii: Luni 20 Februarie 2023, 19:02
Data actualizarii: Luni 20 Februarie 2023, 19:04

FC Botoșani și Sepsi Sf. Gheorghe au încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a 26-a din Superliga României. În urma acestui rezultat, Sepsi Sf. Gheorghe rămâne pe locul șase, cu 38 puncte, la șapte puncte distanță de Universitatea Craiova.

FC Botoșani - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1

Final de meci!

Minutul 63 - Ocazie pentru FC Botoșani! Mihai Roman II primește mingea în interiorul careului, dar șutul său trece peste bara transversală.

Minutul 55 - Eliminare! Nicolae Păun primește al doilea cartonaș galben și este eliminat.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45 - GOOOL FC Botoșani! Patache șutează puternic de la distanță, iar Began este prins pe picior greșit.

Minutul 44 - Ocazie pentru Sepsi Sf. Gheorghe! Safranko ajunge în poziție de unu la unul contra portarului advers, dar Pap are o intervenție salvatoare.

Minutul 30 - GOOOL Sepsi Sf. Gheorghe! Cosmin Matei deschide scorul, în urma unui șut puternic din centrul careului.

Minutul 9 - Ocazie pentru FC Botoșani! Sadiku reia spectaculos mingea venită din corner, dar execuția sa se oprește în bară.

Minutul 7 - Ocazie pentru FC Botoșani! Mailat îi pasează lui Mihai Roman II, însă șutul acestuia este blocat la limită de adversari.

A început partida!

FC Botoșani - Sepsi Sf. Gheorghe: echipele de start

FC Botoșani: E. Pap - Patache, Mutombo, Șeroni, Țigănașu - Dican, Sadiku, Ivanov - Dragu, M. Roman II, Mailat

Antrenor: Flavius Stoican

Sepsi Sf. Gheorghe: Began - M. Bălașa, M. Tamas, Ciobotariu, Ispas - F. Junior, N. Păun - Rondon, C. Matei, Aganovic - Safranko

Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Botoșani vine după prima înfrângere suferită în acest an, deplasarea cu UTA Arad, scor 1-3, după o serie de trei victorii consecutive. Moldovenii nu au mai pierdut de la încceputul lunii decembrie în campionat pe teren propriu, iar în acest an nu au încasat niciun gol în cele două meciuri jucate acasă.

De cealaltă parte, Sepsi Sf. Gheorghe nu a câștigat niciun meci în acest an, în afară de duelul „la masa verde” cu FCU Craiova, după scandalul de xenofobie în urma căruia meciul a fost întrerupt. Covăsnenii au două remize consecutive în ultimele meciuri, având un egal și o înfrângere în deplasările din acest an.

Sepsi își poate consolida poziția în clasament în cazul unei victorii, echipa lui Bergodi aflându-se pe poziția a șasea, cu 37 de puncte, la opt distanță de Universitatea Craiova. De cealaltă parte, moldovenii ar putea urca pe locul al optulea în clasament dacă se impun, cel puțin până la meciul dintre FCU Craiova și FC Voluntari.

În meciul tur, Sepsi s-a impus pe teren propriu cu un scor zdrobitor, scor 7-0.