FOTO U Cluj - CS Mioveni 2-2! Nicolae Dică rămâne invincibil pe banca argeșenilor

U Cluj CS Mioveni Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 10 Februarie 2023, 18:59
Data actualizarii: Vineri 10 Februarie 2023, 19:01

U Cluj și CS Mioveni, meciul de debut al etapei 25 din Superliga României, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

În urma acestui rezultat, Nicoale Dică rămâne invincibil de când a preluat CS Mioveni, cu două rezultate de egalitate și două victorii.

CS Mioveni rămâne pe ultimul loc în clasament, cu 17 puncte, însă s-a apropiat de ocupantele următoarelor poziții, astfel că, după înjumătățirea punctelor, lupta din playout va fi una incendiară.

U Cluj - CS Mioveni 2-2

Minutul 85 - Ocazie CS Mioveni! Benchaib îi pasează lui Liviu Antal, însă șutul său din interiorul careului se oprește în plasa laterală.

Minutul 70 - GOOOOL U Cluj! Gazdele restabilesc egalitatea în urma unei lovituri libere executate de Denis Ispas.

Minutul 65 - Ardelenii cer penalty după o intrare a lui Sno asupra lui Ispas, dar arbitrul lasă jocul să continue în urma confirmării arbitrajului video.

A început repriza secundă pentru U Cluj - CS Mioveni!

Pauză la meciul U Cluj - CS Mioveni!

Minutul 45 - Ocazie pentru U Cluj! Gomes șutează la poarta argeșenilor, Greab respinge în centrul careului, iar Thiam șutează peste transversală dintr-o poziție foarte bună.

Minutul 41 - GOOOL U Cluj! Mamadou Thiam micșorează diferența în urma unei execuții spectauloase din interiorul careului.

Minutul 40 - Ocazie CS Mioveni! Bogdan Rusu pasează în careu pentru Benchaib, șutează puternic, însă Iliev apără.

Minutul 26 - GOOOL CS Mioveni! Argeșenii își măresc avantajul după penalty-ul transformat de Benchaib.

Minutul 10 - Ocazie U Cluj! Thiam șutează puternic din interiorul careului, dar portarul argeșenilor are o intervenție salvatoare.

Minutul 5 - Ocazie pentru U Cluj! Alex Chipciu șutează de la marginea careului, dar mingea a fost respinsă de apărarea adversă.

Minutul 3 - GOOOL CS Mioveni! Bogdan Rusu deschide scorul pentru oaspeți. Atacantul argeșenilor primește o pasă din corner în centru și-l învinge pe Iliev.

A început partida!

U Cluj - CS Mioveni: echipele de start

U Cluj: Iliev - Ilie, Miron, Ispas - Oancea, Bic, Remacle, Chipciu - Stoica, Thiam, Gomes

CS Mioveni: Greab - Sno, Scarlatache, Garutti, Garbellotto Pedroso - Lixandru, Mboumbouni - Diallo, Benchaib, Carnat - Rusu

Doar o înfrângere au suferit clujenii în precedentele nouă meciuri disputate în campionat din postura de gazde, în rest au patru victorii şi tot atâtea remize.

Cu Nicolae Dică pe bancă, argeşenii au un început formidabil de an 2023, cu două succese şi un egal, rezultate în urma cărora au reintrat în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Universitatea Cluj - CS Mioveni, vineri, 10 februarie – ora 17.00

U Cluj şi CS Mioveni s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus ardelenii, un joc a fost câştigat de argeşeni, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 2 septembrie 2007, Dacia Mioveni - U Cluj 1-0 (autogol Milan Jovanovic). Pe băncile tehnice s-au aflat Florin Marin, respectiv Adrian Falub.

Cele mai multe goluri s-au marcate pe 18 decembrie 2011, U Cluj - CS Mioveni 2-2.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României a avut loc pe 12 septembrie 2022, CS Mioveni - U Cluj 0-1, gol marcat de Ely Fernandes.

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău este fără înfrângere în cele trei dueluri pe prima scenă cu CS Mioveni, palmaresul acestuia cuprinzând două victorii şi o remiză.