FOTO U Cluj - CFR Cluj 1-2! Campioana câștigă derby-ul loviturilor de pedeapsă

Live text: U Cluj - CFR Cluj
Data publicarii: Duminica 23 Octombrie 2022, 23:00
Data actualizarii: Duminica 23 Octombrie 2022, 23:10

CFR Cluj a câştigat duminică, în deplasare, meciul cu Universitatea Cluj, scor 2-1, în etapa a 15-a din Superligă. Toate cele trei goluri au fost marcate din lovituri de la 11 metri.

U Cluj - CFR Cluj 1-2!

Startul meciului de pe Cluj Arena a fost întârziat cinci minute din cauza faptului că suporterii Universităţii au folosit torţe şi fumigene. CFR a marcat din două lovituri de la 11 metri. Prima a fost transformată de Deac, în minutul 25, iar a doua de Malele în minutul 60. Romario Pires a marcat şi el din penalti, pentru Universitatea, în minutul 90+2, stabilind scorul final.

U CLUJ: Iliev - Vlădoiu, Piţian, Fl. Ilie (Remacle 71), Ispas – Simion (Bic 62), Pires, I. Filip - Horşia (Haită 63), L. Fulop, Thiam (46 Ad. Bălan). ANTRENOR: Eugen Neagoe

CFR CLUJ: Scuffet - Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora – Boateng (Braun 87), Muhar, Deac (Cvek 69) – Petrila (Petrila 87), Yeboah (Roger 79), Malele (Birligea 69). ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Fl. Ilie 23, Simion 58, Vlădoiu 58 / Boateng 54, Yeboah 70, Petrila 88, Kolinger 90+2, Hoban 90+5

Arbitri: Petrescu Radu - Ghinguleac Radu Adrian, Grigoriu Mircea Mihail – Mladinovici Horia Gabriel

Gol

GOOOL U Cluj! Claudiu Bălan este faultat de Kolinger, iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri. Romario transformă cu emoții, Scuffet fiind la un pas să respingă balonul.

GOOOL U Cluj! Claudiu Bălan este faultat de Kolinger, iar arbitrul dictează lovitură de la..._2119
1-2
MIN '60
Gol

GOOOL CFR Cluj! Deac îl lasă pe Malele să execute lovitura de la 11 metri, iar jucătorul campioanei transformă cu siguranță.

GOOOL CFR Cluj! Deac îl lasă pe Malele să execute lovitura de la 11 metri, iar jucătorul campioanei..._2118
0-2
MIN '59
Penalty

Arbitrul arată punctul cu var, după un contact între Bălan și Kolinger.

MIN '45+2
Pauza

PAUZĂ

MIN '38
Ratare

Ocazie pentru U Cluj! Vlădoiu îl găsește excelent pe Fulop, în fața porții, însă atacantul lui U Cluj nu reușește să fructifice ocazia foarte bună pe care a avut-o.

MIN '25
Gol

GOOOL CFR Cluj! Ciprian Deac deschide scorul pe Cluj Arena cu o execuție imparabilă, de la 11 metri_2114
0-1
MIN '23
Penalty

Penalti pentru CFR Cluj, după o imprudență în careu a lui Florin Ilie asupra lui Yuri.

MIN '11
Ratare

Ocazie pentru U Cluj! Mamadou Thiam primește excelent în centru, își face mingea pe piciorul drept și șutează în forță, însă balonul trece peste poarta apărată de Scuffet.

MIN '1
Inceput

A început meciul!

Echipele de start

”U” Cluj: Iliev - Vlădoiu, Piţian, Fl. Ilie, Ispas - Simion, Pires, I. Filip - Horşia, L. Fulop, Thiam

CFR: Scuffet - Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora - Boateng, Muhar, Deac - Petrila, Yeboah, Malele
23-10-2022 14:21

U Cluj - CFR Cluj, LIVE TEXT de la 21:00

În runda a 15-a din Superligă, U Cluj va primi vizita rivalei CFR, de la 21:00, LIVE TEXT pe www.sport.ro. Cele două echipe s-au întâlnit și în grupele Cupei României, 1-1, iar Dan Petrescu (54 ani) a rămas impresionat de cum arată U Cluj. Totodată, antrenorul grupării din Gruia a mărturisit că a dorit să-l coopteze pe Eugen Neagoe (55 ani) în staff-ul său și laudă conducerea Universității pentru că l-au numit în funcția de tehnician.

„Antrenorul de la U Cluj e cel care a revitalizat echipa. Îl știu bine pe Neagoe, a făcut treabă peste tot, poate mai puțin la Dinamo, unde nici nu a fost lăsat.

De fapt, după ce a avut acele probleme grave, am vrut să-l iau în staff-ul meu, l-am sunat și l-am întrebat dacă vrea să vină alături de mine. Cea mai bună alegere a lui U Cluj a fost să-l aducă pe Neagoe la echipă”, a declarat Dan Petrescu la conferința de presă premergătoare meciului cu U Cluj.

Până acum, cele două echipe s-au întâlnit de 30 de ori în competiția internă, unde 14 meciuri au fost adjudecate de CFR, 11 partide s-au terminat la egalitate, iar „șepcile roșii” s-au impus doar de 4 ori.