"Trebuie să vedem și realitatea". Concluzia lui Sorin Cârțu după prima înfrângere a Universității sub conducerea lui Petev

Sorin Cartu Ivaylo Petev Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 16:06
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 16:13

FC Hermannstadt a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 2-1, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 19-a a Superligii de fotbal.

Gazdele au deschis scorul prin Gabriel Iancu (51), cu un şut din marginea careului. Alexandru Mitriţă (53) a egalat imediat, cu un şut dintr-un unghi aproape imposibil.

Alexandru Oroian (62) a marcat golul victoriei sibienilor, cu un şut din centrul careului, după o minge deviată de apărarea craioveană.

Reacția lui Sorin Cârțu după Hermannstadt - Universitatea Craiova 2-1

Universitatea Craiova a pierdut primul meci cu Ivailo Petev pe bancă, după patru victorii consecutive (trei în campionat, una în Cupa României).

"Eu de când am văzut formația mi s-a părut că era o echipă expusă. Dar mă gândesc că toate au fost făcute așa și forțat de niște împrejurări. Ne-au lipsit foarte mulți jucători, trei fundași centrali și un fundaș dreapta.

Până la urmă, trebuie să vedem și realitatea. Este dificil să fi făcut o formație echilibrată. A fost una cu risc, în prima repriză mie mi-a plăcut cum s-au desfășurat. A fost o dinamică bună și din partea noastră și a Sibiului. Am avut ocazii bune cu dubla lui Ivan și putea să dea un alt curs partidei.

Dar repriza a 2-a, practic s-a revenit la temerile mele dinainte de meci când am văzut o echipă riscantă pentru o partidă cu Sibiu, o echipă care aleargă mult și acoperă terenul.

Golurile s-au luat pe un plasament greșit. Acolo când ajunge Iancu să tragă uitați-vă că vine direct pe fundașii centrali, execută cum vrea, nu are nici un fel de presiune din partea nimănui. La fel și la golul doi, o prezență la mijloc era necesară a unui mijlocaș central defensiv", a spus Sorin Cârțu, potrivit Fanatik.