VIDEO Real Madrid, victorie la scor în fața lui Villareal! Este lider în La Liga, dar a mai pierdut un jucător important

Real Madrid David Alaba la liga Spania
Data publicarii: Luni 18 Decembrie 2023, 00:18
Data actualizarii: Luni 18 Decembrie 2023, 00:32

Real Madrid a dispus duminică seara, pe teren propriu, scor 4-1, de Villarreal, într-un meci contând pentru etapa a 17-a din La Liga.

Real Madrid a intrat cu două goluri avans la pauză, după reușitele lui Jude Bellingham şi Rodrygo, dar a trecut prin emoţii în minutul 54, după golul lui Morales. Brahim Diaz şi Luka Modric au spulberat iluziile oaspeţilor, cu două goluri marcate într-un interval de numai patru minute, şi madrilenii s-au impus cu 4-1.

În urma acestui rezultat, Real Madrid este lider provizoriu, cu un punct avans față de Girona, care mai are un meci de disputat. Echipa lui Carlo Ancelotti are 42 de puncte, cu şapte mai mult decât rivala FC Barcelona, ocupanta locului trei.

Accidentare teribilă pentru David Alaba

În minutul 35, tehnicianul italian a fost nevoit să facă prima schimbare, în urma accidentării suferită de fundașul austriac. Fotbalistul s-a lovit rău la genunchi și a fost scos pe brațe de membrii staff-ului medical.

Courtois, Militao, Tchouameni, Arda Guller, Camavinga și Vinicius sunt fotbaliștii accidentați în prezent de la Real Madrid, primii doi urmând să fie absenți pentru o lungă perioadă de timp.

David Alaba (31 de ani) se află din iulie 2021 la gruparea "blanco". Cotat la 40 de milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, fundașul central mai are contract cu formația dirijată de Carlo Ancelotti până la finele sezonului 2025/26.

Produs de SV Aspern, FK Austria Viena și FC Bayern Munchen, David Alaba și-a făcut debutul la nivel de seniori pentru echipa "bavareză" în iulie 2010.

A fost trimis sub formă de împrumut la TSG Hoffenheim în sezonul 2010/11, iar după a devenit un pion important în angrenajul lui FC Bayern Munchen.