Toni Petrea jubilează după victoria Chindiei Târgoviște cu UTA Arad: "E o gură de oxigen, ne-am ridicat un pic"

Toni Petrea Chindia Targoviste UTA Arad Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 17:07
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 17:14

Chindia Târgovişte a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 2-1, pe teren propriu, într-un meci din etapa a cincea din play-out.

Chindia Târgoviște a deschis scorul prin Daniel Popa (minutul 19), dar UTA Arad a egalat după pauză prin Rareş Pop (minutul 54). Daniel Popa a marcat golul victoriei echipei antrenate de Anton Petrea în minutul 63, după o centrare de la Doru Popadiuc.

Gazdele au obţinut prima victorie în ultimele cinci meciuri de acasă. UTA Arad are un egal şi două eşecuri în ultimele trei etape.

Concluziile lui Toni Petrea după Chindia Târgoviște - UTA Arad 2-1

"Mă bucur de victorie și de faptul că băieții nu au cedat, s-au luptat pentru fiecare minge. Am reușit să marcăm și un gol mai mult decât adversarul și este o victorie care ne dă moral. Mai sunt 4 jocuri din care trebuie să scoatem cât mai mult posibil.

Asta am discutat cu el înainte de joc, era foarte abătut și i-am spus că asta e meseria atacantului și nu trebuie să fie mai concentrat. Astăzi i-a ieșit, mă bucur foarte mult pentru el și pentru echipă.

Valorile sunt apropiat egale la nivelul play-out-ului, iar diferența se va face la atitudine, la concentrare și trebuie să ai și puțină șansă.

E o gură de oxigen această victorie, însă mai sunt patru jocuri foarte dificile și vor fi tratate ca finale. Trebuie să ne revenim și să fim apți pentru meciul viitor.

Cine ajunge la baraj, sunt două meciuri și se poate întâmpla orice. Nu mai contează eșalonul pentru că echipele din Liga 2 vor avea o euforie. Ne gândim la fiecare joc și vom vedea la finalul play-out-ului unde ne vom clasa", a spus tehnicianul la finalul partidei.