FOTO Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt 1-2. Remontada la Ploiești: Opruț aduce victoria în prelungiri

Chindia Targoviste daniel celea FC Hermannstadt play-out Superliga
Data publicarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 14:53
Data actualizarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 14:55

FC Hermannstadt a învins dramatic Chindia, scor 2-1, la Ploiești, în etapa a treia din play-off. Sibienii urcă pe locul 10, cu 21 de puncte, în timp ce formația din Târgoviște coboară pe poziție de baraj, 13, cu 19 puncte.

Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt 1-2

Minutul 90+5: FINAL! Chindia - Hermannstadt 1-2.

Minutul 90+2: GOL Hermannstadt! Opruț pune latul perfect după o centrare și trimite chiar lângă bară.

Minutul 79: GOL Hermannstadt! Sibienii cer gol după o centrare deviată a lui Butean, considerând că mingea a depășit linia porții. Arbitrul Szabolcs Kovacs validează reușita abia după intervenția VAR.

Minutul 71: Ocazie Chindia! Neguț șutează violent din careu, dar Letica are un reflex fantastic și respinge în corner.

Minutul 70: Ocazie Chindia! Șutul lui Daniel Popa este deviat în ultimul moment de Stoica.

Minutul 54: Ocazie Chindia! Popadiuc centrează perfect în careu pentru Daniel Popa, dar atacantul gazdelor trimite mult peste poartă cu capul.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză! Chindia - Hermannstadt 1-0.

Minutul 27: Ocazie Hermannstadt! Antoche este găsit liber în careu la o lovitură liberă, dar nu poate lovi corect și trimite pe lângă poartă.

Minutul 20: Daniel Popa înscris încă o dată, dar golul este anulat pentru un ofsaid evident la Popadiuc.

Minutul 15: GOL Chindia! Popadiuc recuperează mingea la mijlocul terenului, îl lansează pe Daniel Popa, care îl driblează și pe Letica și finalizează cu un șut norocos.

Minutul 1: Începe meciul.

Echipele de start:

• Chindia: Căbuz - Căpușă, Celea, Corinus, Dumitrașcu - Șerban, Dulca, Akhmatov, Neguț - Popa, Popadiuc
  • Hermannstadt: Letica - Butean, Antoche, Stoica, Opruț - Balaure, Biceanu, Sota, Popescu - Iancu, Paraschiv

Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt, meci din etapa a treia a play-out-ului Superligii, se joacă de la ora 13:00 și este transmis în format LIVE TEXT de Sport.ro.

Gazdele sunt pe locul 6 în play-out (19 puncte), prima poziție deasupra celor de baraj, în timp ce oaspeții ocupă locul 8, primul deasupra celor care duc la retrogradarea directă.

Chindia Târgoviște se descurcă foarte bine pe teren propriu

O singură înfrângere au suferit târgoviştenii în ultimele 11 meciuri disputate în campionat din postura de gazde, 0-2 cu FCSB (11 decembrie 2022), în rest au trei victorii şi șapte remize.

Doar un succes au bifat sibienii în precedentele cinci deplasări din Superliga României, 1-0 cu Rapid (4 martie 2023), interval în care au mai înregistrat un egal (1-1 cu FC Voluntari) şi trei partide pierdute.

Cea mai recentă dispută din campionat a fost pe 6 noiembrie 2022, FC Hermannstadt - Chindia 0-1, gol înscris de Daniel Celea. (Info și foto: Liga Profesionistă de Fotbal)