Stau prost in aparare: Timisoara 0-2 IFK Goteborg! VEZI REZUMAT!

Data publicarii: Sambata 07 Februarie 2009, 15:26
Data actualizarii: Sambata 07 Februarie 2009, 20:52
Timisoara a pierdut in al doilea meci din Marbella. Echipa lui Balint nu a reusit sa faca fata suedezilor de la IFK Goteborg. VEZI AICI desfasurarea meciului!

86'-
Inca o ratare imensa! Amuneke reia cu capul din sase metri, pe langa poarta, singur cu portarul lui IFK. A fost o centrare perfecta a lui Artiom Karamyan.
85'-Iese Sretenovic, intra Aldana.
84'-"Galben" si pentru Borbely.
82'-Pantilimon salveaza echipa intr-un moment "unu la unu". Eteus scapa singur, insa sutul lui este retinut de portarul timisorean.
79'-Pur si simplu, mingea nu vrea sa intre in poarta... Arman Karamyan trimite, din opt metri, putin pe langa bara, dupa lovitura libera batuta de Badoi a fost respinsa gresit de apararea suedeza.
77'-
Rusic, lovit la coapsa, este inlocuit cu Bonfim.
73'-Alexa, schimbat cu Borbely.
72'-Goga, inlocuit cu Amuneke.
70'-Pantilimon respinge in corner lovitura libera batuta excelent de Wernbloom, de la 20 de metri. Portarul nostru s-a evidentiat in minutul 68 si la sutul periculos al lui Selakovic.
63'-Cartonas galben vazut de Artiom Karamyan.
59'-Alexa isi trece si el numele pe lista ocaziilor din partida de astazi, sutand de la 28 de metri, peste poarta.
52'-Corner batut de Badoi, inalt, insa lovitura de cap a lui Luchin (usor jenat de un adversar), trece peste transversala.
49'-Super-faza Goga. Atacantul nostru a preluat mingea si a sutat din intoarcere, de la 20 de metri, dar portarul suedez a prins balonul.
A inceput repriza secunda.
Echipa din a doua repriza: Pantilimon, Badoi, Luchin, Sretenovic, Latovlevici, Abiodun, Alexa, Goga, Artiom Karamyan, Rusic, Bucur. Asadar, au iesit Maxim, Magera, Vrsic si Curtean.

44'
-O noua ratare uriasa! Bucur trimite in bratele portarului, din cinci metri, dupa ce sutul lui Magera a fost respins greu de goalkeeper-ul scandinav.
41'-Incredibil! Gigel Bucur suteaza din nou in bara, din sase metri lateral stanga! Atacantul nostru a primit o pasa de la Goga, care fusese excelent gasit de Curtean.
40'-Sansa importanta pentru IFK. Selakovic reia cu capul pe langa bara, din sase metri.
38'-La ocazii stam bine, la fel si la cornere (3-0 pentru noi). Scorul insa ramane 2-0 pentru IFK.
32'-
Excelenta lansare Vrsic pentru Goga, pe partea dreapta. Centrarea acestuia din urma, la 12 metri, nu este ajunsa, insa, de Bucur.
28'
-Iarasi avem o ocazie importanta, insa ramane 2-0. Vrsic finalizeaza o faza ofensiva rapida, cu un sut de la 22 de metri, pe langa poarta.
26'-
Contraatac rapid, pe traseul Goga-Vrsic-Curtean. Sutul ultimului, de la 25 de metri, trece peste transversala.
21'-
Inca o sansa irosita... Goga reia din intoarcere, din zece metri, insa pe langa bara. Dominam, insa IFK pare mai eficace. Deocamdata.
17'- Gigel Bucur nimereste transversala, cu un sut din 12 metri, dupa ce a scapat singur, la o lansare perfecta a lui Vrsic. Nedrept e uneori fotbalul.IFK a marcat la singurele ocazii avute. 2-2 la ocazii, 2-0 pe hartie...
15'-
2-0 pentru IFK. O noua ezitare defensiva este un prilej pentru Attashkade sa inscrie, cu capul, din careul mic.
13'
- Replicam repede, insa fara sa punctam. Corner pentru noi, Sretenovic rateaza lovitura de cap de la 10 metri iar imediat Goga reia din voleu, de la 22 de metri, pe langa poarta.
11'-
1-0 pentru IFK... Suedezii deschid scorul prin Selakovic, care a profitat de o indecizie in apararea noastra, punctand cu un sut din 6 metri. Pacat, incepuse jocul bine pentru noi!
5'-
Sansa mare pentru noi! Alexa il lanseaza cu o diagonala de 35 de metri pe Magera. Atacantul ceh preia, singur, suteaza de la 20 de metri, insa portarul suedez respinge in corner. Lovitura de colt ramane fara rezultat.
3
': Obisnuita perioada de tatonare. Inca nicio ocazie periculoasa.
1
': A inceput meciul. Timisoara joaca in alb-albastru. Vremea este mai buna decat in ultimele zile. La meci asista patronul Marian Iancu, vicepresedintele Emil Rosianu si presedintele Consiliului Director, Gheorghe Chivorchian.

Suedezii au castigat de 18 ori titlul national, de cinci ori Cupa Suediei, iar de doua ori au cucerit Cupa UEFA, in sezonul 1981-82, respectiv 1986-87. In sezonul trecut, IFK a incheiat sezonul pe locul 3.

Echipa de start a Timisoarei: Pantilimon, Badoi, Luchin, Sretenovic, Maxim, Curtean, Alexa, Vrsic, Goga, Magera, Bucur.

Absenti la jocul de astazi, 7 februarie: Stancu, Parks si Cisovsky (menajati dupa accidentarile suferite in jocul cu Cracovia), Brezinsky (indisponibil).