Data publicarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 22:50
Data actualizarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 22:49

Sepsi OSK - FCSB, LIVE TEXT - AICI.

Cele două cluburi s-au înfruntat în a 10-a etapă a sezonului regulat din Superliga României pe stadionul „Sepsi” din Sfântu Gheorghe. Arena covăsnenilor a fost plină ochi împotriva FCSB-ului.

Tavi Popescu a ridiculizat defensiva lui Sepsi OSK și a înscris al doilea gol al sezonului!

În minutul 69 al partidei, Florinel Coman i-a pasat la marginea careului lui Octavian Popescu, care a pătruns în interior și i-a pus la punct pe Ninaj și pe Cioboatriu.

Ulterior, „perla” lui Gigi Becali a șutat cât a putut de tare și l-a învins fără nicio problemă pe Roland Niczuly, portarul covăsnenilor. E a doua reușită pentru Tavi din campionat, în acest sezon.

În minutul 82 al partidei, decarul roș-albaștrilor a mai avut o ocazie importantă. A bătut o lovitură liberă foarte bine, dar Niczuly a fost pe fază și a boxat balonul.

Cum arată ultimele cinci întâlniri dintre FCSB și Sepsi OSK, fără meciul de duminică

În ultimele cinci confruntări, covăsnenii nu au reușit în nicio situație să se impună în fața roș-albaștrilor. Cel mai bun rezultat a fost în 2021, când duelul dinre FCSB și Sepsi OSK s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

• 8 mai 2023: FCSB - Sepsi OSK 3-1
  • 3 aprilie 2023: Sepsi OSK - FCSB 1-2
  • 12 martie 2023: FCSB - Sepsi OSK 1-0
  • 24 octombrie 2022: Sepsi OSK - FCSB 0-1
  • 19 decembrie 2021: Sepsi OSK - FCSB 0-0

Prima dată când FCSB și Sepsi OSK s-au întâlnit a fost în sezonul 2017/18. Roș-albaștrii s-au impus atunci la scor de neprezentare, 4-0, în deplasare, în a 13-a etapă a primului eșalon din România.

În ultimele 19 întâlniri, FCSB a obținut 11 victorii, în timp ce Sepsi OSK a reușit să câștige doar două meciuri. Restul de șase partide au fost încheiate la egalitate.